Z Aldoną Sobotą, dyrektorem handlowym i współwłaścicielem firmy CoBouw Polska Sp. z o.o., specjalizującej się w budowie i projektowaniu hal magazynowych i produkcyjnych oraz wspieraniu inwestora w procesie inwestycyjnym, rozmawia Marta Śniegocka. 

Na rynku dostępnych jest wiele gruntów pod hale produkcyjne i magazynowe. Na co należy zwracać uwagę wybierając grunt pod taką inwestycję?

Kupując teren pod inwestycję, za wyjątkiem czynników ważnych dla Inwestora związanych z prowadzoną przez niego działalnością, takich jak dogodna lokalizacja, dobra obsługa komunikacyjna, firmy sąsiadujące, cena za mkw. należy również zwrócić uwagę na czynniki wpływające na sprawne przeprowadzenie inwestycji, w tym uzyskanie pozwolenia na budowę. Bierzemy tu pod uwagę następujące sprawy: Czy działka objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).  Jest to bardzo istotna kwestia, gdyż ten akt prawny określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy dla danego terenu. Ustanawia on przepisy powszechnie obowiązujące na danym obszarze, które są podstawą wydania decyzji administracyjnych. W przypadku, gdy dany teren nie posiada takiego planu konieczne jest uzyskanie Decyzji o Warunkach Zabudowy. Ustala ona warunki i sposób zagospodarowania terenu jakim będzie musiała odpowiadać  budowa obiektu budowlanego lub wykonanie innych robót budowlanych. Jest wydawana tylko dla terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Kolejną ważną sprawą, na którą musimy zwrócić uwagę jest sprawdzenie czy działka posiada dostęp do mediów zewnętrznych tj. energia, woda, kanalizacja sanitarna, kanalizacja deszczowa. Jeśli nie - wówczas należy zorientować się w jakiej odległości się one znajdują. Pozwoli nam to ocenić potencjalny koszt oraz możliwości ich doprowadzenia do posesji. Następnie należy zwrócić uwagę na obsługę komunikacyjną, abyśmy nie spotkali się z sytuacją, że nie mamy możliwości formalnie potwierdzonego dostępu na zakupiony teren. Dla sprawnego załatwienia wszelkich formalności trzeba również sprawdzić czy kupowany przez Inwestora obszar nie jest terenem chronionym przyrodniczo np. Natura 2000 bądź też czy nie jest zlokalizowany w otulinie parku (narodowego, krajobrazowego). Taka lokalizacja nie zawsze wyklucza powstanie inwestycji, ale znacznie wydłuża procedury poprzedzające budowę.

W sytuacji, gdy zamierzamy kupić teren pod inwestycje ważne jest, aby skorzystać z pomocy osób mających doświadczenie w tej materii, które przewidzą ewentualne zagrożenia i pomogą nam sprawnie przejść przez całą procedurę urzędową niezbędną do uzyskania tak ważnego dla realizacji inwestycji dokumentu, jak pozwolenie na budowę.
 
Kiedy już przejdzie się etap kupna, należy zająć się projektem hali. Jakie czynniki należy przy tym uwzględnić?

Pytanie to ścisłe związane jest z pytaniem numer 1, ponieważ już na etapie planowania zakupu terenu musimy myśleć przyszłościowo, brać pod uwagę aspekty związane z funkcjonowaniem naszego przyszłego obiektu.

Projektując halę z całą pewnością należy  uwzględnić warunki gruntowe, które  określane są na podstawie opinii geotechnicznej. Jest to niezbędne, gdyż musimy sprawdzić czy na działce są grunty nośne tzn. grunty budowlane, które mogą przejmować obciążenia od określonego obiektu budowlanego. Należy również ustalić klasę użytków rolnych, gdyż w przypadku, gdy okaże się, iż nasz teren zaliczany jest do 1 lub 2 klasy może to skutkować brakiem możliwości zabudowy, a co najmniej, że wiąże się to dla nas z horrendalnie dużymi opłatami i długotrwałymi formalnościami. Kolejna kwestia do sprawdzenia to czy nie jest to teren zalewowy lub teren szkód górniczych, gdyż może się okazać, że realizacja inwestycji będzie z tego względu nie możliwa lub bardzo kosztowna.

Tak jak wspomniałam, projektując obiekt musimy wybiegać w przyszłość i starać się przewidzieć wiele kwestii, w związku z tym należy brać pod uwagę podatność działki na ewentualną rozbudowę, dojazd ciężkich środków transportu, wspomniane wcześniej media tzn. ich obecność na danym terenie lub w przypadku ich braku - możliwość ich podłączenia, dostęp do drogi publicznej. Tak naprawdę jest wiele czynników, które należy uwzględnić i każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia do tematu.

Jak przedstawić w zrozumiały sposób projekt hali inwestorowi?

Myślę, że najlepszym sposobem, który niewątpliwie sprawdza się w naszej firmie, jest przestawienie Inwestorowi wizualizacji obiektu. Dzięki dostępnym programom do projektowania i grafiki możemy pokazać Inwestorowi każdy detal jego przyszłej hali. Zwizualizować jego oczekiwania i wyobrażenia zanim jeszcze powstanie obiekt. Jest to bardzo pomocne narzędzie pracy ponieważ na etapie tworzenia koncepcji możemy zweryfikować wiele rzeczy, które w rzeczywistym budynku mogłyby się nie sprawdzić lub zdecydowanie odbiegać od stworzonego sobie przez inwestora obrazu. Dodatkowo możemy pokazać Inwestorowi każde proponowane przez nas rozwiązanie, uzasadnić jego korzyści. W mojej opinii znacznie łatwiej wyjaśnić pewne kwestie na przykładach, zdjęciach niż posługując się samym technicznym opisem.

Z jakich programów można starać się uzyskać dofinansowanie na budowę hali produkcyjnej lub magazynowej?

Do chwili obecnej Inwestorzy mieli bardzo dużo możliwości zarówno z programów regionalnych jak i ogólnopolskich np. w ramach programu operacyjnego innowacyjna gospodarka oraz kredyt technologiczny, który to jak sugeruje nazwa, skierowany jest przede wszystkim do firm, zamierzających pozyskać nowoczesne rozwiązania technologiczne. Wszystkie te programy obejmowały częściowe sfinansowanie technologii wraz z częściowym sfinansowaniem budowy obiektu. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych Inwestorów my również aktywnie pomagamy w pozyskaniu dotacji unijnych. Mamy pełną świadomość, iż jest to duża szansa rozwoju dla Inwestora, możliwość realizacji większej inwestycji. Programy unijne dają szanse otrzymania dużego, bezzwrotnego, zastrzyku finansowego. Koleją możliwością pozyskania funduszy na budowę obiektu był pilotażowy program "Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku". W ramach tej opcji były udzielane środki na projekty inwestycyjne polegające na wdrożeniu w działalności gospodarczej Wnioskodawcy wynalazku objętego ochroną patentową albo zgłoszonego do ochrony patentowej, na który zostało sporządzone sprawozdanie o stanie techniki. Jest to bardzo szeroki temat kryjący wiele niuansów dlatego staramy się w tej kwestii pomóc naszym klientom. Nowe fundusze wynegocjowane przez obecny rząd na lata 2014 – 2020 prawdopodobnie przyniosą nowe atrakcyjne programy i możliwości dla inwestora.

 Uzyskanie finansowanie to jedna kwestia. Jakie natomiast trudności można napotkać starając się o pozwolenie na budowę hali?
 
Jest to dość indywidualna kwestia dotycząca specyfiki danego projektu, jednak chcąc przedstawić ogólne, najczęściej spotykane trudności musimy tu wspomnieć o sytuacji,w której przedsięwzięcie zaliczane jest do mogących znacząco lub potencjalnie oddziaływać na środowisko. W takiej sytuacji niezbędne będzie uzyskanie Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia. Jest to czasochłonny proces i trwa od 3 miesięcy do nawet 1 roku. Kolejna sytuacja, która może opóźnić wydanie pozwolenia na budowę ma miejsce jeśli okaże się, że konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Ma to miejsce dla niektórych rozwiązań projektowych np. gdy mamy odprowadzenie wód deszczowych poprzez rozsączanie czy też do zbiorników filtracyjnych. Uzyskanie wspomnianego pozwolenia również wymaga czasu i trwa około 3 miesiące. Kolejną trudność może stanowić inwestycja obsługiwana komunikacyjnie poprzez zjazd z drogi krajowej. Procedury z tym związane mogą potrwać do pół roku. Jak więc widać, sprawna administracja robi wszystko, by Inwestorowi „ułatwić życie…”. Warto w tym miejscu wspomnieć, że  uzyskanie pozwolenia na budowę, często, uzależnione jest od lokalizacji inwestycji i wydającego je urzędu.
 
A jakiego typu realizacje są najtrudniejsze i najbardziej czaso- i kosztochłonne?
 
Dla naszej firmy nie istnieje pojęcie „najtrudniejsze”. Realizacje wymagające większego nakładu pracy, szukania innych rozwiązań są przez nas pożądane, bo dzięki nim my również się rozwijamy i stanowią one wyzwanie. W związku z tym skupię się na drugiej części pytania, ponieważ rzeczywiście są przypadki, które wymagają więcej czasu i wiążą się z dodatkowymi kosztami. Taka sytuacja zachodzi, gdy realizacja ma mieć miejsce na terenie nie objętym, wspomnianym już miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Kolejna kwestia, która powoduje przesunięcia w czasie powstaje, gdy inwestycja wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia, dla których została nałożona konieczność wykonania raportu środowiskowego. Rozwiązania wymagające uzyskania pozwolenia wodnoprawnego również w znaczącym stopniu spowalnia uzyskanie pozwolenia na budowę, a w konsekwencji rozpoczęcie prac budowlanych.