Z Piotrem Grzymowiczem, prezydentem Olsztyna, o projektach inwestycyjnych miasta, rozmawia Agnieszka Boruta.

Jaka firma zrealizuje olsztyńską inwestycję w ramach „Przygotowania stref przedsiębiorczości w okolicy Zatoki Miłej, Plaży Miejskiej i Słonecznej Polany” w Olsztynie?
Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma PRIB Sp. z o.o. z Olsztyna, z czego się cieszymy, bo znamy jej realizacje. Terminy ustaliliśmy i na początku stycznia podpisaliśmy umowę.

W tym przetargu złożono 23 oferty. Jakie kryteria były dla Państwa najważniejsze przy wyborze wykonawcy tego przedsięwzięcia?
Oprócz ceny istotne były doświadczenie i możliwości przedsiębiorstwa, które będzie musiało kompleksowo przygotować teren pod inwestycje - budowa dróg dojazdowych, ścieżek pieszo-rowerowych, parkingów, sieci wodno-kanalizacyjnej, teletechnicznych, elektroenergetycznych czy odwodnienia terenu. Planujemy, że nad jeziorem powstaną obiekty o charakterze turystycznym, sportowym i rekreacyjnym. Ważne jest także realizowanie budowy w poszanowaniu natury i walorów przyrodniczych, wszak pracujemy nad jeziorem.

Celem tego projektu jest kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych. Kiedy wszystkie prace zostaną zrealizowane i ile będą one kosztowały?

Realizacja przedsięwzięcia nie tylko przyczyni się do wzrostu wartości terenów nad jeziorem Krzywym, ale przede wszystkim uatrakcyjni je dla potencjalnych przedsiębiorców, a tym samym pobudzi lokalną gospodarkę i stworzy nowe miejsca pracy. Termin zakończenia prac projektowych przewidujemy na koniec czerwca tego roku a wykonanie całości zakończy się we wrześniu 2013 roku. Budowa jest dofinansowana przez Unię Europejską, wartość całości to prawie 25 milionów złotych.

Jak wygląda sytuacja z nieformalnym klubem parlamentarnym, inicjatywą Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu, który działałby na rzecz rozwoju regionu? Pytam, ponieważ spotkanie zwołane tuż po wyborach parlamentarnych, na którym Pan był obecny, nie cieszyło się zbytnim zainteresowaniem ze strony większości parlamentarzystów i samorządowców. Czy odbyło się kolejne spotkanie dotyczące budżetu?
Były już dwa spotkania, ale nadal nie jest to inicjatywa ciesząca się popularnością. Jesteśmy tym zaniepokojeni, bo nasz region jest w ogonie Europy i wydaje się, że nikt nas nie reprezentuje w Parlamencie. Staramy się więc docierać do wszystkich reprezentantów naszego regionu, w nadziei, że nasz głos zostanie usłyszany. Warmia i Mazury, jeśli już mają być skansenem, niech będą skansenem bogatym i zadbanym, a nie zapomnianą krainą jezior. Co do budżetu państwa, to dotarła do nas informacja o kolejnej weryfikacji budżetu, która zmienia ten przedstawiony jeszcze przed wyborami. Zaproponowane wskaźniki mogą zmusić nas do kolejnej zmiany budżetu miejskiego, bo finansowy transfer rządowy może być niższy od poprzedniego. Mniej pieniędzy z rządu na zadania oznacza przeznaczenie więcej z kasy miasta np. na politykę społeczną.

Jakie są losy wolnych terenów pod nowe inwestycje, pozostałych po wyburzeniu trzech olsztyńskich budynków przy ulicach Knosały, Warszawskiej i Wyzwolenia?

To tereny, które zostały uwolnione pod miejską zabudowę, bo przygotowujemy się do ożywienia śródmieścia i centrum. Harmonijny rozwój miejski, zarówno w dzielnicach mieszkalnych, jak i w centrum miasta, jest naszym celem nadrzędnym. Wskazywanie ciekawych miejsc do zamieszkania w śródmieściu wpływa pozytywnie na rozwój miasta i równoważy jego funkcje. Przy ul. Warszawskiej, dzięki wyburzeniu starego zakładu, uzyskaliśmy przestrzeń umożliwiającą budowę fragmentu ulicy Nowogrunwaldzkiej a przy Wyzwolenia uporządkowany teren pod mieszkalnictwo. Powstaje Zintegrowany Program Rozwoju Śródmieścia Olsztyna, który pozwoli wyznaczyć linię rozwojową miasta w dłuższej perspektywie czasowej.

Jakie są priorytetowe plany gospodarcze Olsztyna na przyszły rok?
Plany gospodarcze miasta ściśle łączą się z planami zagospodarowania przestrzennego, które tworzymy. Dzięki współpracy z inwestorami, tworzymy dogodne lokalizacje pod obiekty wielkopowierzchniowe, mieszkaniówkę czy zakłady usługowe. Dzięki współpracy z Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną wkrótce mają szanse powstać kombinat energetyczny, zakład gospodarki odpadami czy duże zakłady usługowe. Jesteśmy w sferze zainteresowań Leroy Merlin i IKEI a jeszcze w tym roku jest szansa na budowę nowego centrum handlowego wraz ze stadionem. Budujemy Park Naukowo-Technologiczny oraz pracujemy nad Parkiem Przemysłowym. Wkrótce Olsztyn wzbogaci się też o dwa centra biurowe: Centaurus i Warmia Towers. Dobre wiadomości płyną też od naszego największego pracodawcy – Michelin, który zamierza rozbudować swoją fabrykę.