Z Karoliną Kozłowską, ekspertem ds. inwestycji Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w Agencji Rozwoju Mazowsza S.A., o projekcie systemowym Ministra Gospodarki realizowanym w regionie mazowieckim, rozmawia Agnieszka Boruta.

Do kogo skierowany jest projekt "Sieć centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE)"?
Projekt systemowy Ministra Gospodarki w ramach Poddziałania 6.2.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 jest przeznaczony przede wszystkim dla polskich przedsiębiorców, którzy dążą do wzrostu umiędzynarodowienia swojej działalności. Kolejną grupą docelową stanowią inwestorzy zagraniczni, którzy chcieliby w naszym kraju rozpocząć swoje inwestycje.

W jaki sposób centra przystąpiły do tego projektu?
Aktualnie na terenie całego kraju działa dziewięć Centrów Obsługi Inwestora i Eksportera, po jednym w każdym województwie. Projekt ze szczebla ogólnokrajowego został przekazany na poziom regionalny. COIE działa docelowo w strukturze urzędów marszałkowskich lub innych instytucji wskazanych przez te urzędy jako realizujące Projekt. COIE mazowiecki jest tego przykładem, gdyż w regionie wdraża go Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. z upoważnienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Od kiedy jest on realizowany na Mazowszu?
Projekt COIE na Mazowszu rozpoczął się we wrześniu 2010 i ma potrwać minimum 5 lat.

Jakie działania ARM przyczyniają się do osiągnięcia celu projektu, jakim jest wzrost poziomu umiędzynarodowienia polskich firm?
Udzielamy rzeczowych informacji na każde zadane pytanie, czy to drogą mailową czy telefonicznie. Kojarzymy lokalnych przedsiębiorców z partnerem branżowym z wybranego kraju na całym świecie. Inwestorów zagranicznych staramy się szukać przy pomocy Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadach RP. W ten sposób partner zagraniczny ma pewność, że jesteśmy partnerem, udzielającym wiarygodnych i rzeczowych informacji odnośnie regionu, w którym działamy.

O co przedsiębiorcy najczęściej pytają i w jakich dziedzinach oczekują pomocy?
Przedsiębiorca zawsze chce wiedzieć, czy ma szansę ze swoim produktem zaistnieć na zagranicznym rynku. My staramy się zachęcić go, aby przynajmniej spróbował zaistnieć na tym rynku. Kolejnym częstym pytaniem jest możliwość uzyskania dofinansowania na działalność własnej firmy. COIE nie świadczy żadnej pomocy finansowej, jednakże zawsze pomożemy skierować przedsiębiorcę do odpowiedniej instytucji, dysponującej właściwym źródłem finansowym.

Ilu mazowieckim przedsiębiorcom i organizacjom pomógł ten projekt do tej pory?
Myślę, że jak na wstępną fazę projektu, 300 udokumentowanych odpowiedzi to duży sukces. Jako ciekawostkę dodam, że są to zapytania naprawdę złożone, np. dotyczące certyfikacji produktów w wybranym kraju lub bardzo wąskich i specyficznych usług.

Na czym polega usługa pro-biz realizowana w ramach projektu?
Usługa pro-biz jest skierowana bezpośrednio do inwestorów zagranicznych, a także do polskich spółek z obcym kapitałem. Działanie pro-biz polega na przedstawieniu danego regionu pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Do dyspozycji mamy analizy, raporty, liczne bazy danych. Następnie staramy się podczas rozmów z danym inwestorem zachęcić do realizacji jego inwestycji w regionie danego COIE.

Czy w związku z tym zagraniczni inwestorzy podjęli już jakieś kroki w kierunku zainwestowania na terenie naszego kraju?
Zauważamy coraz większe zainteresowanie ze strony firm zagranicznych. Bardzo dużo pomaga nam pozytywna opinia ze strony ambasad obcych i instytucji otoczenia biznesu. Mamy za sobą już kilka rozmów z przedstawicielami kapitału zagranicznego. Niestety nie mogę podać więcej szczegółów na ten temat, ze względu na dobro procesu inwestycyjnego.

W jakie branże chcą u nas inwestować?
Aktualnie odnotowujemy tendencję do inwestycji przyjaznych środowisku, np. oczyszczalnie ścieków, biogazownie, turbiny wiatrowe. Dużą popularnością cieszą się także projekty infrastrukturalne: drogi, osiedla mieszkaniowe czy budynki użyteczności publicznej.

Gdyby miała Pani wymienić kilka barier, które blokują realizację inwestycji w Polsce, to które są kluczowe?
To, co przeraża zagranicznych inwestorów w naszym kraju, to złożona biurokracja i papierologia, tak często spotykana w naszych urzędach. Nadal istnieje słaba informacja, dotycząca środków wsparcia dla inwestora zagranicznego. Agencja Rozwoju Mazowsza stara się wszystkie te niedogodności przedstawić w świetle barier do pokonania.

Jakie korzyści czerpią z projektu Ministerstwa Gospodarki mazowieccy przedsiębiorcy?
Przedsiębiorcy mają przede wszystkim okazję skorzystania z profesjonalnych usług na najwyższym poziomie. Największym naszym atutem jest fakt, że są to usługi bezpłatne.