Z Małgorzatą Mańką - Szulik, prezydent Zabrza, rozmawia Marta Śniegocka. 

W czerwcu podpisali Państwo umowę na uzbrojenie 13 ha terenów inwestycyjnych przy ul. Handlowej. Jakie dokładnie prace zostaną przeprowadzone i kiedy spodziewają się Państwo ich zakończenia?

To kolejne działanie wychodzące naprzeciw inwestorom. Umacniając nasz potencjał inwestycyjny realizujemy projekt, który obejmuje kompleksowe uzbrojenie ul. Handlowej w Zabrzu. Zostanie wybudowana droga zbiorcza, która stanowić będzie przedłużenie ul. Handlowej, co umożliwi połączenie z ulicą Wincentego Witosa stanowiącej ciąg Drogi Krajowej 78. Wykonany zostanie także remont części istniejącego odcinka ulicy Handlowej wraz z budową podziemnej infrastruktury technicznej, w tym kanalizacji deszczowej, sanitarnej, sieci wodociągowej oraz instalacji oświetlenia drogi i budową kanalizacji teletechnicznej. Prace zostaną zakończone do 30 czerwca 2014 r.

Czy inwestorzy są już zainteresowani tymi działkami?

Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi inwestorami przedstawiając naszą ofertę. Mamy nadzieję, że ta inwestycja zwiększy zainteresowanie działkami przy ul. Handlowej. Planujemy rozpoczęcie sprzedaży nieruchomości po zakończeniu uzbrojenia terenu tak, aby zaoferować inwestorom przygotowany teren. Będzie się tam mieściło 12 działek o powierzchni od 0,47 ha do 3,1 ha.

Czy przygotowane tereny planują Państwo w całości włączyć do Katowickiej Specjalne Strefy Ekonomicznej?

Teren przy ul. Handlowej posiada bardzo korzystną lokalizację. Sąsiaduje z terenami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Zabrzu. To wpływa na jego atrakcyjność. W chwili obecnej koncentrujemy się na zakończeniu realizacji inwestycji.

Czy w przyszłej perspektywie finansowej Zabrze planuje ubiegać się o dofinansowanie uzbrojenia kolejnych terenów inwestycyjnych?

Zabrze należy do grona miast, które skutecznie sięgają po środki unijne na różnego rodzaju projekty rozwijające miasto. Oczywiście, jeżeli tylko pojawią się środki na ten cel, z pewnością będziemy się starać o uzyskanie dofinansowania.

Ostatnie lata to czas wzmożonych inwestycji na Śląsku. Jakich Pani zdaniem inwestycji jeszcze brakuje w mieście i w regionie?

Dzięki inwestycjom realizowanym w samorządach nasz region staje się coraz atrakcyjniejszy dla mieszkańców, turystów i inwestorów. To cieszy. Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia. Dla przykładu mieszkańcy Zabrza i regionu z niecierpliwością oczekują zakończenia budowy Drogowej Trasy Średnicowej. Ta ważna dla aglomeracji arteria komunikacyjna wpłynie bezpośrednio na podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej miast i regionu. W naszym mieście koncentrujemy się na modernizacji wodociągów i kanalizacji, realizujemy projekty ekologiczne w tym termo modernizacyjne i rozbudowujemy bazę rekreacyjno-sportową.

Jakiej branży Zabrze oferuje największe możliwości rozwoju?

Miasto rozwija się na wielu płaszczyznach. W ostatnich latach mocno stawiamy na innowacyjność m.in. w medycynie czy gospodarce. Warto zwrócić uwagę, że w mieście powstało Centrum Czystych Technologii Węglowych. Zabrze to kolebka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Najambitniejsze wyzwania podejmuje wykwalifikowany zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca czy Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Stajemy się także ośrodkiem inżynierii biomedycznej. W celu wspierania rozwoju medycyny powołaliśmy spółkę Kardio-Med. Silesia.

Czy rozpoczął się już II etap budowy stadionu w Zabrzu? Czy udało się Państwu pozyskać prywatnego inwestora do projektu?

W tym momencie koncentrujemy się na zakończeniu obecnego etapu prac. Mamy nadzieję, że inwestycja zostanie zakończona w terminie do 30 listopada 2013 roku. Następnie zostanie przeprowadzona analiza możliwości finansowych budowy ostatniej trybuny. Wiem, że Spółka Stadion już nad tym pracuje.