Rozmowa z Anną Staniszewską, dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w BNP Paribas Real Estate.

Jakie nowe trendy można zaobserwować na rynku centrów handlowych?

Deweloperzy powracają do dużych aglomeracji. Wiele projektów znajdujących się obecnie w realizacji lub na zaawansowanym etapie projektowania zlokalizowanych jest w miastach tj. Warszawa, Trójmiasto, Poznań czy Wrocław. W odróżnieniu od poprzednich lat, gdy aktywność deweloperska skupiona była na mniejszych rynkach, w których powstawały małe i średnie centra handlowe, nowe projekty wyróżniają się dużym wolumenem powierzchni, a realizują je lub będą realizować potentaci na rynku powierzchni handlowych tacy jak Apsys, Multi, Unibail Rodamco czy GTC.

Co powoduje, że inwestorzy decydują się właśnie teraz na realizację tych projektów?

Przede wszystkim to, że większość z tych rynków, ze względu na wyższą od przeciętnej siłę nabywczą, posiada jeszcze potencjał i może wchłonąć nowe powierzchnie w miastach takich jak Warszawa, Trójmiasto, czy aglomeracja Śląska jest jeszcze miejsce na nowe projekty. Zajmują się nimi deweloperzy, którzy są już obecni na polskim rynku i dobrze go znają. Można zatem ufać, że świadomie podejmują ryzyko związane z nowymi projektami, szczególnie, że każdy z nich jest poprzedzony dogłębnym zbadaniem rynku.

Czy widać tutaj zmianę formatu?

Jesteśmy świadkami permanentnej ewolucji, a w niektórych przypadkach rewolucji. Właściciele, aby przyciągnąć coraz bardziej wymagającego klienta są zmuszeni wprowadzać zmiany i nowatorskie rozwiązania. Oferta centrów handlowych staje się coraz bardziej wyszukana i nie wystarczy z pewnością formuła „kopiuj-wklej” tych samych najemców. Nowo powstające centra handlowe będą raczej funkcjonować jako miejsca spotkań, śródmiejskie galerie, które będą częścią tkanki miejskiej. Duży nacisk zostanie położony na tzw. funkcje lifestylowe, rozrywkę i wypoczynek. Klienci ciągle poszukują nowych doznań i nowych marek.

Czy są nowe pomysły na ten obszar poświęcony rozrywce, poza dobrze znanymi restauracjami czy kinami?

Dużo się mówi o showroomach, które bardziej niż sklep, służą ekspozycji towarów oraz o przestrzeniach publicznych, gdzie ludzie mogą swobodnie spędzić czas i zrelaksować się. Ważne są również miejsca do uprawiania sportu. W centrach handlowych coraz częściej organizuje się eventy oraz akcje tematyczne. Wielką wagę właściciele i zarządcy centrów handlowych przykładają również do relacji z klientem oraz rozwoju aplikacji mobilnych. Liczy się nie tylko zbadanie odwiedzalności, ale także tras, którymi klienci się poruszają.

Mówi się o tym, że konflikt w Europie Wschodniej wpływa na zwiększone zainteresowanie Polską sieci handlowych do tej pory nieobecnych w naszym kraju. Czy możemy liczyć na wejście nowych marek?

Na razie nie mogę mówić o szczegółach, ale będą pojawiać się nowe sieci handlowe. W Polsce nadal jest niewielka reprezentacja marek związanych ze sprzętem sportowym, czy obuwiem. Jednocześnie brakuje miejsca na nowe marki w najbardziej prestiżowych centrach handlowych, takich jak Złote Tarasy czy Arkadia. Dlatego tak ważny jest rozwój alternatywnego formatu powierzchni handlowych jakim są ulice handlowe, przy których można znaleźć reprezentacyjny lokal. Dodatkowo część z nowych graczy chce być obecna właśnie w miejscach niebanalnych, dzięki którym nie giną w tłumie innych najemców i mają możliwość budowania wizerunku marki.