Z Włodzimierzem Ptasznikiem, burmistrzem Iławy, o terenach inwestycyjnych, rozmawia Marta Śniegocka.

Szukają Państwo partnerów do trzech projektów w formule PPP. Czego one dotyczą?
Poza wolnymi terenami inwestycyjnymi mamy do zaoferowania potencjalnym inwestorom trzy atrakcyjne oferty realizacji projektów inwestycyjnych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Są to: budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego, w skład którego wchodzą kompleks boisk, kortów, lodowisko i hala do tenisa ziemnego a także hotel, park linowy, ścianka wspinaczkowa i skate park; budowa promenady wraz z usypaniem sztucznej wyspy na jeziorze Mały Jeziorak, w samym centrum miasta oraz kompleksowe zagospodarowanie Wielkiej Żuławy, największej wyspy śródlądowej w Europie.

Wśród terenów inwestycyjnych, dla których poszukują Państwo inwestora, znajduje się wspomniana Wyspa Wielka Żuława. Jaką inwestycję miasto najchętniej widziałoby w tym miejscu?
To szczególne miejsce, wymagające szczególnego podejścia. Chcielibyśmy, by na Wyspie powstał ośrodek turystyczny o najwyższym standardzie na minimum 500 miejsc z terenami rekreacyjnymi i obiektami towarzyszącymi. Do zagospodarowania jest łącznie ponad 70 hektarów terenu.

W ubiegłym roku Iława prezentowała tereny inwestycyjne na szeregu imprez branżowych (Monachium, Dubaj, Szkocja). Czy tereny wzbudziły zainteresowanie i czy trwają już jakieś negocjacje?
W ubiegłym roku gościliśmy w Dubaju, dwa lata temu w Monachium, w tym roku byliśmy w Szkocji. Imprezy targowe czy misje inwestycyjne, w których bierzemy udział, nie służą bezpośredniemu pozyskiwaniu inwestorów a prezentacji naszego potencjału gospodarczego i inwestycyjnego, budowanie dobrego klimatu inwestycyjnego. Niemniej jednak po wszystkich tych wydarzeniach odnotowaliśmy sporo zapytań, doszło też do kilku poważnych spotkań, które być może zaprocentują w przyszłości.

Jaka branża, Pańskim zdaniem, najlepiej pasuje do warunków panujących w Iławie?
Jeśli chodzi o potencjał turystyczny, to nie został on jeszcze do końca w Iławie wykorzystany. Co prawda powstaje już w tej chwili hotel o najwyższym pięciogwiazdkowym standardzie, który zatrudni około 150 osób, także drugi o nieco niższym standardzie, ale wciąż mamy grunty z przeznaczeniem pod inwestycje turystyczne. Oprócz tych lokalizacji, mamy do zaoferowania inwestorom kilkanaście innych lokalizacji różnej wielkości, w różnych częściach miasta, przeznaczonych na różne cele: usługi, przemysł, zabudowę mieszkaniową. Część z nich znajduje się na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która gwarantuje korzystne warunki i ulgi potencjalnym inwestorom.

Miasto podpisało niedawno porozumienie o współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Jakie wspólne działania są planowane?
Naszym celem jest współdziałanie na rzecz gospodarczej promocji Iławy. W ramach zawartego porozumienia podejmowane będą wspólne działania, mające na celu profesjonalne przygotowanie do pozyskiwania i obsługi inwestorów zagranicznych poprzez podnoszenie umiejętności w zakresie przygotowywania ofert inwestycyjnych, gromadzenia i udzielania informacji gospodarczych, tworzenia i zarządzania bazami danych dotyczącymi gospodarki miasta.