Z Romanem Trzaskalikiem, prezesem Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, o jego specjalistycznej działalności, rozmawia Marta Śniegocka

Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum koncentruje się na rozwoju technologii energooszczędnych. Czym jest spowodowana taka specjalizacja? Czy jest ona uwarunkowana lokalizacją, dostępem do uczelni wyższych, czy może jeszcze innymi czynnikami?
Specjalizacja Parku w zakresie rozwoju technologii energooszczędnych wynika m.in. z obserwacji, które poczyniliśmy w trakcie wizyt studyjnych w Europie Zachodniej
i Stanach Zjednoczonych. Bierzemy przykład zwłaszcza z Austrii i Niemiec, gdzie odnawialne źródła energii i budynki pasywne są stosowane powszechnie. Już u początków działalności Parku byliśmy przekonani o ekonomicznej i ekologicznej słuszności wyboru tej specjalizacji. Wiedzieliśmy, że Polska, jako nowy członek Unii Europejskiej, zostanie prawnie zobowiązana do promowania budownictwa energooszczędnego i postaw racjonalnego wykorzystania energii. Budownictwo pochłania 40 proc. całej zużywanej przez Unię Europejską energii cieplnej. W przestrzeni kilkunastu lat inwestycje w oszczędności w tym segmencie gospodarki dadzą nie tylko niesamowity efekt ekonomiczny, lecz wpłyną również na bilans energetyczny kraju. Jednym z elementów sprzyjających wyborowi naszej specjalizacji był fakt, iż w województwie śląskim wytwarza się ponad 70 proc. produkowanych w Polsce kolektorów słonecznych. W strategii rozwoju województwa odnawialne źródła energii traktowane są jako branża kluczowa.

Park działa od 2007 roku. W tym czasie udało się Państwu skomercjalizować wiele innowacyjnych technologii. Co uważa Pan za największe osiągnięcie?
Etap komercjalizacji jest jeszcze przed nami. Obecnie realizujemy dwa projekty badawcze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pierwszy trwa do marca 2013 i dotyczy zoptymalizowanego zużycia energii elektrycznej w budynkach. Drugi, zaplanowany do kwietnia 2013 roku, polega na zwiększeniu wykorzystania energii z OZE w budownictwie. Bierzemy odpowiedzialność za wdrażane przez nas rozwiązania. W kilkuletnim procesie weryfikacji stosowanych technologii, zdobywamy wiedzę jak one funkcjonują. Zatem kiedy mówimy, że projekty naszych budynków spełniają określone standardy, mamy pewność, że tak rzeczywiście jest. Myślę, że warto do tego dodać, że startujemy z ofertą kontraktingu dla samorządów. Chodzi w niej o uzyskanie zagwarantowanych oszczędności przez termomodernizację budynków wraz ze zmianą źródeł ciepła i zarządzaniem źródłami energii. Czekamy również na ofertę finansową z banku PKO BP i banków spółdzielczych.

Park swoje proekologiczne idee wprowadza również w praktyce. Rozpoczęli Państwo budowę pierwszego w Polsce pasywnego biurowca. Na czym polega ten projekt i czym został zainspirowany?
Pierwszy na południu Polski biurowiec pasywny będzie zużywał na ogrzewanie do 15 kWh/mkw. rocznie. Zastosowane w nim rozwiązania pozwolą na korzystanie z odnawialnych źródeł energii – słonecznej oraz geotermalnej - oraz zminimalizują energochłonność obiektu. Na ponad sześciu tysiącach metrów kwadratowych powierzchni znajdą się pomieszczenia na laboratoria oraz data center. Udostępniany będzie sprzęt - urządzenia pomiarowe i atestujące, inne urządzenia wdrożeniowe, oprogramowanie specjalistyczne. W biurowcu znajdą się też pomieszczenia wystawiennicze, administracyjno-techniczne oraz sale konferencyjno-szkoleniowe. Projekt jest naturalną konsekwencją pierwszego etapu naszej działalności, jakim był budynek energooszczędny.

Jakie mają Państwo pomysły na dalszy rozwój Parku?
Park jest dla nas przede wszystkim platformą współpracy nauki i biznesu. Intensyfikujemy współpracę z uczelniami i przedstawicielami instytucji badawczych. Chodzi nam o stworzenie obserwatorium technologicznego, w którym będziemy pozyskiwali informacje i dane na temat wprowadzanych w świecie technologii w zakresie budownictwa energooszczędnego i OZE. Wynik współpracy z nauką chcemy wdrażać w przemyśle. Z jednej strony będzie to stymulowanie do działań ośrodków nauki, nastawionych na wymierne efekty. Z drugiej strony, sami będziemy pośredniczyli w procesie wdrażania tych rozwiązań. 

Jest Pan również prezesem Stowarzyszenia Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych. Na czym polega jego rola?
Powołane w listopadzie 2008 roku Stowarzyszenie kontynuuje misję porozumienia Krajowego Forum Parków Przemysłowych z 2007 roku. Stowarzyszenie inicjuje działania propagujące ideę parków, służy integracji parków przemysłowych i technologicznych w Polsce oraz współpracy z inkubatorami przedsiębiorczości i strefami ekonomicznymi. Jest także platformą wymiany informacji, opinii, doświadczeń parków. Zrzeszone w Stowarzyszeniu parki przemysłowe i technologiczne mają możliwość proponowania własnych rozwiązań w obszarze wspierania działań wychodzących naprzeciw potrzebom parków oraz regionalnych strategii. Stowarzyszenie współpracuje z instytucjami, organizacjami, zrzeszeniami oraz z innymi podmiotami gospodarczymi. Naszym celem jest wypracowanie wspólnych rozwiązań i osiągnięć, które przedstawiane są organom administracji państwowej i samorządowej.

W trakcie Expo2010 w Szanghaju, Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych podpisało z dwoma instytucjami chińskimi: Shanghai Chemical Industry Park Development Co. Ltd oraz Shanghai Technology Innovation Center, list intencyjny dotyczący współpracy. Czy w tej kwestii poczyniono jakieś dalsze kroki?
W Ministerstwie Gospodarki złożyliśmy wniosek dotyczący mostów technologicznych. Inicjatywę realizujemy wspólnie z Krajową Izbą Gospodarczą i Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości. Projekt będzie realizowany pod auspicjami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W przyszłym roku chcielibyśmy również podjąć współpracę z Chinami, Stanami Zjednoczonymi i Izraelem.


Pomimo światowego kryzysu gospodarczego parki technologiczne cieszą się zainteresowaniem i nie brakuje polskich i zagranicznych inwestorów gotowych ulokować w nich swoje przedsięwzięcia. Czym, Pana zdaniem, jest to spowodowane?
Do tej pory parki dają sobie radę z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dysponują infrastrukturą, powierzchnią biurową oraz laboratoriami. Na ich terenie lokowane są wyspecjalizowane technologicznie firmy. Parkami zarządzają też osoby, które posiadają kompetencje w pozyskiwaniu krajowych i zagranicznych inwestorów. W ostatnim czasie, na konferencji zorganizowanej przez PAIiIZ, poświęconej promocji elektronicznej wersji albumu przedstawiającego parki, miała miejsce prezentacja m.in. amerykańskiej firmy DisplayLink, której spółka „córka” prowadzi działalność na terenie naszego Parku.