Z Anną Kardasz-Jóźwicką, dyrektorem Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, o Bionanoparku - nowym projekcie łódzkiego Technoparku, rozmawia Agnieszka Boruta.

Kiedy rusza budowa Bionanoparku?
Budowa kompleksu Bionanopark, który powstanie w łódzkim Technoparku, powinna rozpocząć się już w II połowie stycznia 2011 r. od przygotowania terenu pod inwestycję. Sama budowa, w zależności od aury, powinna ruszyć najpóźniej wiosną tego roku. Termin zakończenia budowy przewidziany jest na czerwiec 2013 r., natomiast całkowite zakończenie procesu inwestycyjnego, łącznie z wyposażeniem laboratoriów, powinno zakończyć się najpóźniej w październiku 2013 r.

Skąd pomysł na taką nazwę?
Nazwa Bionanopark jest bezpośrednio związana z zakresem badań, jakie będą prowadziły laboratoria, które powstaną w ramach tej inwestycji, a mianowicie będą to badania z zakresu biotechnologii przemysłowej oraz nanotechnologii. Nazwa jest więc zlepkiem następujących członów: Bio – czyli biotechnologia, Nano – czyli nanotechnologia i Park – miejsce, gdzie powstanie kompleks, czyli Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny. Nazwa powstała w wyniku tzw. burzy mózgów, a jej autorstwo należy do Prokurenta naszej Spółki.

Jakie szanse projekt stwarza dla przedsiębiorców?
Naszym głównym założeniem przy określaniu zakresu tego projektu było stworzenie miejsca, w którym firmy, głównie mikro, małe i średnie, będą mogły prowadzić własne badania nad produktami z dziedziny biotechnologii przemysłowej (np. nad enzymami uszlachetniającymi tkaniny, nad biopaliwami, nad środkami umożliwiającymi utylizację zanieczyszczeń z wykorzystaniem metod biologicznych). W kompleksie Bionanopark, jako jedynym w Polsce, a nawet w Europie, będą prowadzone badania nad oddziaływaniem produktów nano na zdrowie człowieka i środowisko. Usługi badawcze świadczyć będzie wysoko wykwalifikowana kadra naukowa. Badania będą łatwo dostępne, gdyż świadczone będą na preferencyjnych zasadach – będziemy mogli część kosztów bonifikować przedsiębiorcom wystawiając im zaświadczenia o udzielonej pomocy de minimis lub kierunkowej pomocy publicznej.

Będzie to możliwe?
Będzie to możliwe dlatego, że Technopark, jako instytucja wspierająca rozwój gospodarki opartej na wiedzy, będzie zobowiązana do wytransferowania całej dotacji (czyli ponad 53 mln zł) do przedsiębiorców przez okres 20 lat funkcjonowania kompleksu. Dzięki proponowanemu przez nas rozwiązaniu małe firmy z sektora nowoczesnych technologii, np. przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, spożywczego, włókienniczego czy też militarnego będą mogły prowadnic badania przy relatywnie niewielkich nakładach finansowych na B+R, co z kolei przełoży się na wzrost konkurencyjności ich produktów na rynku. Z drugiej strony laboratoria będą prowadziły także badania własne, których wyniki przedsiębiorcy będą mogli zakupić i wdrożyć do praktyki gospodarczej, dzięki czemu będą mogli wprowadzać nowe produkty bądź technologie, co również przełoży się na ich konkurencyjność. Przedsiębiorcy będą mogli również zamawiać w laboratoriach konkretne badania.

Dlaczego pojawiła się inicjatywa powstania tego typu kompleksu?
Parki naukowo-technologiczne z założenia powinny być pomostem łączącym osiągnięcia nauki z potrzebami biznesu. Jak powszechnie wiadomo, w Polsce nakłady na badania i rozwój są bardzo niskie. Co więcej, doskonale wyposażonymi laboratoriami dysponują praktycznie tylko wielkie koncerny. Małych firm nie stać chociażby na zakup własnej aparatury badawczej. Dlatego też, pomimo świetnej kadry jesteśmy daleko w tyle za wysoko rozwiniętymi krajami Europy pod względem nowoczesnych technologii czy produktów, które powstają w kraju. Przedsiębiorcom trudno także dotrzeć do laboratoriów przyuczelnianych, które często prowadzą badania wyłącznie na poziomie podstawowym, gdyż nie posiadają odpowiedniego sprzętu i środków na bardziej zaawansowane prace. Narodził się więc pomysł, aby stworzyć nowoczesne centrum badawcze, które będzie świadczyć usługi małym i średnim przedsiębiorcom i to po takich kosztach, na które będzie je stać. Ponadto w laboratoriach Technoparku będą mogły być rozwijane produkty i technologie, które powstaną na uczelniach, a które potencjalnie znajdą nabywców. W ten sposób dokonywać się będzie proces komercjalizacji myśli naukowej.

Jaki jest główny cel łódzkiego projektu?
Bionanopark powstał głównie z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Celem głównym jest stymulowanie wzrostu konkurencyjności istniejących firm, jak również stworzenie „cieplarnianych” warunków do powstawania i rozwoju kolejnych firm z branży nowoczesnych technologii. Chcemy przyczynić się do stworzenia nowych miejsc pracy dla osób kończących uczelnie, aby nie musiały poszukiwać swego miejsca w Warszawie lub za granicą. Chcemy także, aby Łódź przestała być kojarzona z miejscem taniej siły roboczej, lecz aby pojawiła się możliwość rozwoju zawodowego dla osób wykształconych, dla pasjonatów nauki, dla prężnie działających nowoczesnych firm. Wreszcie chcemy, aby pracownicy naukowi mieli szansę skomercjalizować wyniki swoich wieloletnich badań, które częstą zalegają w archiwach uczelni, a które są na tyle interesujące, że mogłyby być z powodzeniem stosowane w gospodarce.

Jakie firmy będzie chciał przyciągnąć do siebie Bionanopark?
Chęć przyciągnięcia na teren Technoparku firm, które mogłyby tu wybudować swoje siedziby i korzystać w sposób ciągły z usług laboratoriów na preferencyjnych warunkach, będzie uzupełnieniem idei powstania Bionanoparku. Technopark dysponuje gotowymi parcelami inwestycyjnymi, o łącznej powierzchni blisko 7 hektarów, które może wydzierżawić lub sprzedać firmom z branży nowoczesnych technologii. W ten sposób mogłoby powstać w Łodzi, blisko lotniska, swoiste centrum nowoczesnego biznesu, z dobrze płatnymi miejscami pracy dla wysoko kwalifikowanych absolwentów wyższych uczelni, doktorantów i kadry naukowej. Młode firmy, którym wystarczą tylko biura, także znajdą tu swoje miejsce w rozbudowanej, nowoczesnej części Łódzkiego Inkubatora Technologicznego.

Co z infrastrukturą?
Budynek, w którym zlokalizowany będzie kompleks Bionanopark, obejmie blisko 5400 mkw. powierzchni użytkowej. Oprócz dwóch kompleksowo wyposażonych laboratoriów (Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej oraz Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej) w kompleksie znajdą się nowoczesne pokoje biurowe dla 18 firm z branży nowoczesnych technologii, multimedialna sala konferencyjna na 300 osób oraz 4 moduły biurowo-laboratoryjne wyposażone w infrastrukturę badawczą (bez sprzętu badawczego), przeznaczone pod wynajem dla firm, które będą chciały prowadzić własne badania na poziomie podstawowym. Budynek będzie połączony łącznikiem z istniejącym budynkiem Łódzkiego Inkubatora Technologicznego. Całość zlokalizowana zostanie na terenie Technoparku Łódź przy ul. Dubois 114/116, który jest właścicielem terenu o powierzchni blisko 14 hektarów.

Czy dofinansowanie unijne, które zdobył projekt, tj. ponad 53 mln zł, zadowala Państwa?
Zakres projektu został określony w taki sposób, aby Technopark mógł „uzbierać” wkład własny, który w działaniu 5.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wynosi 15 proc. kosztów kwalifikowanych. Studium Wykonalności projektu wykazało, że Spółka może ubiegać się o pełną wysokość dofinansowania, czyli 85 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Wartość projektu to 76 866 018, w tym 53 431 765 – wysokość dotacji UE, 9 429 135 – wysokość wkładu własnego Technoparku w projekt, który został zapewniony dzięki Miastu Łódź oraz Urzędowi Marszałkowskiemu, 14 005 118 – koszty niekwalifikowane projektu, które także są po stronie Technoparku, realizatora inwestycji oraz wyłącznego właściciela tego, co w ramach niej powstanie.

Jakie kolejne cele stawia przed sobą Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny?
W najbliższych latach będziemy chcieli skupić się przede wszystkim na prawidłowej realizacji inwestycji. Aby jednak nie spocząć na laurach już 14 stycznia 2011 roku uruchomimy jedną z pracowni wchodzącej w skład Bionanoparku, a mianowicie Pracownię Indywidualnych Implantów Medycznych. Pracownia ta świadczyć będzie usługi doradztwa medycznego, polegającego na budowaniu metodą szybkiego prototypowania modeli anatomicznych na podstawie wyników badań z tomografu komputerowego. W pierwszej kolejności pracownia skupi się na prototypowaniu anatomicznych modeli oczodołów. Na wykonanym w pracowni ze specjalnych żywic modelu oczodołu konkretnego pacjenta chirurg zamierzający wypełnić ubytek w kości oczodołu pacjenta specjalnie modeluje siatkę tytanową, która następnie wszczepiana jest podczas zabiegu. Ta metoda operacyjna jest skuteczniejsza niż metody tradycyjne, gdyż zapobiega osuwaniu się oka, a przez to zaburzeniom widzenia. Eliminuje więc konieczność wielokrotnego powtarzania zabiegów operacyjnych i znacznie skraca czas dochodzenia pacjenta do pełnej sprawności. Wcześniejsze uruchomienie pracowni podyktowane jest zamiarem wejścia na rynek z produktem, którego obecnie w Polsce nikt nie świadczy i promowania pionierskich operacji z wykorzystaniem modeli anatomicznych, które są bardziej korzystne dla pacjenta i tańsze dla Narodowego Funduszu Zdrowia.
Równocześnie będziemy pracować nad poszerzeniem naszej oferty edukacyjnej oraz poszukiwać programów finansowych, które umożliwią nam realizację kolejnych projektów rozwojowych. Wszystko zależy jednak przede wszystkim od możliwości finansowych Spółki, która obecnie wymaga stałego wsparcia ze strony udziałowców. Nie możemy przecież w nieskończoność prosić ich o pieniądze.