Z Xavierem Douellou, dyrektorem zarządzającym 3M Poland, polskiego oddziału 3M Company - światowego lidera w dziedzinie innowacji, o działalności firmy w Polsce, rozmawia Marta Śniegocka.

W tym roku 3M Poland świętuje 20-lecie swojej działalności w Polsce. Jak wspomina Pan początki i jak wpłynęły one na dzisiejszą pozycję firmy w naszym kraju?
Dla wielu krajów Europy Centralnej i Wschodniej lata 15-te były okresem wspaniałych zmian społecznych i narodzin wolnego rynku. W tych okolicznościach w 199 roku otwarto w Polsce firmę 3M Poland będącą oddziałem Minnesota Mining and Manufacturing Company. Na podstawie doświadczenia zdobytego podczas ponad stu lat działalności 3M Company, dzięki unikalnemu know-how i uzdolnionym pracownikom, 3M Poland była w stanie przez ponad dwie dekady nie tylko zdobyć solidną pozycję na rynku wewnętrznym, ale także stać się jednym z kluczowych partnerów dla polskiej gospodarki. 3M Poland, świętująca w tym roku 20. rocznicę, jest teraz jedną z najsilniejszych marek biznesowych w Polsce, co udowadniają zdobyte nagrody i wyróżnienia. Firma zatrudnia obecnie ponad 1180 pracowników i oferuje swoim klientom ponad 10 tys. produktów. Fakt, iż 3M powstała i została ukształtowana w tym samym okresie, co polska gospodarka, nie jest bez znaczenia.

3M planuje zainwestować 83 miliony dolarów w budowę dwóch fabryk w Polsce. Co będą produkować te fabryki i gdzie zostały zlokalizowane?
Obecnie 3M Poland ma pięć zakładów produkcyjnych we Wrocławiu, jeden w pobliżu Grodziska Mazowieckiego i jeden w pobliżu Rabki, a także biura sprzedaży w Katowicach i w Kajetanach, w pobliżu Warszawy. Wszystkie operacje 3M w Polsce były w stanie podnieść dochód firmy na średnim rocznym poziomie 23,5 proc. w latach 2005–2010. Wyzwaniem dla nas jest kontynuacja tego przyśpieszenia przy jednoczesnej kontynuacji inwestycji. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zainwestowaliśmy w Polsce ponad 218 milionów dolarów amerykańskich. Pod koniec czerwca oficjalnie otworzymy dwie fabryki we Wrocławiu na ulicy Kowalskiej. Jedna z nich będzie produkować produkty stosowane do konstrukcji katalizatorów używanych w przemyśle motoryzacyjnym. Druga fabryka będzie produkowała materiały wykorzystywane w przemyśle lotniczym. Głównymi klientami tej fabryki będą Being i Airbus.

Czy firma planuje poza tym inne inwestycje w Polsce?
Tylko w ostatnim roku zainwestowaliśmy tutaj 20 milionów dolarów. Inwestujemy w produkcję i badania i planujemy zainwestować 60 milionów dolarów w tym roku. Inwestujemy również w szkolenia osób odpowiedzialnych za sprzedaż i marketing.

Podczas swojego wystąpienia na jednej z konferencji, wspomniał Pan, że zmienia się rola Polski na rynku międzynarodowym. Nasz kraj ma stać się dostarczycielem usług z zakresu rozwoju i badań. Czy 3M planuje budowę tego typu placówki w Polsce?
Chciałbym zaznaczyć, iż większość innowacji 3M jest odpowiedzią na wymagania klientów - rozumiejąc ich problemy, pracujemy nad rozwiązaniami, które sprostają ich oczekiwaniom. 3M Poland robi to od 20 lat i będzie kontynuować tę działalność. Od 2009 roku mamy laboratorium rozwojowo-badawcze we Wrocławiu na ulicy Kowalskiej. Obecnie spełnia ono nasze wymagania produkcyjne, ale na przestrzeni kilku lat planujemy zatrudnić ok. 100 osób do rozwoju nowych rozwiązań dla naszych lokalnych i międzynarodowych klientów.

Jakie wg Pana są zalety Polski, które mogą przyciągać tutaj zagranicznych inwestorów?
Jest kilka powodów, dla których Polska jest atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. Po pierwsze, polska gospodarka jako jedyna uniknęła w Europie kryzysu, ponadto ma wielki potencjał rozwojowy. Po drugie, w 2010 roku w kraju panowała bardzo dynamiczna sytuacja ekonomiczna, jak również w tym roku, z IPI (Industrial Production Index) na poziomie +6.5 proc. i PKB +3.8 proc. Normalnie takie wskaźniki znajdujemy w krajach należących do BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny). Po trzecie, w Polsce jest wysoki poziom edukacji i są wspaniałe uniwersytety.

A co ze słabymi stronami?
Główną polską słabością jest infrastruktura. Aby rozwijać się gospodarczo, Polska musi posiadać lepszą sieć autostrad oraz szybkich połączeń kolejowych pomiędzy głównymi miastami. Niektóre procesy decyzyjne wymagają uproszczenia, aby lepiej odpowiadać na rosnące żądania rynku.

3M rozwija dynamicznie politykę CSR. Na czym ona polega?
Wcześnie doszliśmy do wniosku, iż robienie biznesu w nowy, mądrzejszy sposób, nie tylko stworzy bardziej rentowną firmą, ale również pozwoli nam wyjść naprzeciw naszej społecznej odpowiedzialności i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Są to dwa czynniki integralne w prowadzeniu etycznego biznesu. Zrównoważony rozwój jest naturalnym przedłużeniem naszych wartości. Obecnie 3M wykorzystuje ponad 70 lat praktyki wpierania społecznej, ekonomicznej i środowiskowej równowagi. Nasza wizja jest prosta: chcemy pomóc w spotkaniu się potrzeb obecnego społeczeństwa z potrzebami przyszłych generacji. Kierujemy się trzema strategicznymi zasadami, dzięki którym możemy znaleźć równowagę we wszystkim co robimy. Pierwszą z nich jest ekonomiczny sukces: budujemy długotrwałe związki z klientami poprzez odnajdywanie zróżnicowanych, praktycznych i pomysłowych rozwiązań dla ich problemów. Drugą jest zarządzanie środowiskowe: dostarczamy praktyczne rozwiązania i produkty naszym klientom, które sprostają wyzwaniom środowiskowym. Trzecią jest społeczna odpowiedzialność: angażujemy kluczowe strony w dialog i bierzemy udział w poprawie zrównoważonego rozwoju. Przez wiele lat 3M Poland angażowała się w działania mające na celu pomoc osobom wymagającym specjalnej opieki. Współpracowaliśmy z Polskim Czerwonym Krzyżem i Polską Akcją Humanitarną. Obecnie współpracujemy z Fundacją „Mam Marzenie” i Integracyjnym Klubem Sportowym – Sekcja Szermierki na Wózkach. Jesteśmy głęboko oddani działalności na rzecz lokalnych społeczności. Wspieramy szkoły specjalne w Kostowicach i we Wrocławiu. Nasi pracownicy pracują jako wolontariusze, pomagając osobom w potrzebie. Bierzemy udział w wielu projektach mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Dodatkowo, tam gdzie potrzebne są działania prośrodowiskowe, nasze fabryki we Wrocławiu wprowadziły System 3M Zarządzania Środowiskiem, Zdrowiem i Bezpieczeństwem. Dzięki temu w latach 2005-2010 we Wrocławiu byliśmy w stanie zredukować odpady o 20 proc., jak również zredukować o 20 proc. zużycie wody i energii.

Jak układa się współpraca Państwa firmy z lokalnymi władzami?
Jesteśmy zadowoleni z tej współpracy. 3M aspiruje do bycia partnerem polskich władz, zarówno na szczeblu administracji rządowej, jak i lokalnym. Próbujemy zaproponować władzom publicznym wysoką jakość rozwiązań, które poprawią życie ludzi, ale również w wielu przypadkach jesteśmy partnerem władz w działalności CSR, o czym wspomniałem wcześniej. Być może najlepszym przykładem naszego oddania, jest poprawa bezpieczeństwa na drogach w Polsce i na tym polu działamy z licznymi organizacjami publicznymi. Nawiązujemy kontakty z władzami również poprzez organizacje, których jesteśmy członkami, takie jak Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, czy Związek Polskich Pracodawców, gdzie 3M aktywnie działa.

Największe sukcesy 3M Poland do tej pory to...?
Innowacyjne rozwiązania i produkty oferowane przez 3M znacząco wpłynęły na rozwój cywilizacji i przede wszystkim poprawiły jakość życia Polaków. Folie odblaskowe Scotchlite™ i Miejski System Informacji w Warszawie poprawiły stan bezpieczeństwa na polskich drogach. Nowe produkty i technologie z zakresu ochrony osobistej, takie jak maski bezpieczeństwa i respiratory, czy przyłbice spawalnicze Speedglas™, podobnie jak rozwiązania dentystyczne i medyczne, takie jak stetoskopy Littmann® oraz skaner wewnątrzustny Lava C.O.S., wprowadziły polski przemysł i opiekę zdrowotną w XXI wiek. Nasze przemysłowe taśmy i taśmy samoprzylepne w dużej mierze zastąpiły śruby i gwoździe, tak wszechobecnie używane w Polsce. Popularne karteczki samoprzylepne Post-it®, taśmy biurowe Scotch®, opatrunki Viscoplast i gąbki Prima® są obecne w każdym gospodarstwie domowym, czy biurze. Rozwiązania 3M dla przemysłu energetycznego i telekomunikacyjnego ułatwiają proces transmisji energii i informacji i dają większe bezpieczeństwo.