Z końcem I półrocza 2018 roku podaż w sektorze biurowym we Wrocławiu przekroczyła 1 mln mkw. powierzchni, najemcy podpisali umowy na ponad 58 000 mkw., a na rynek trafiło ponad 100 000 mkw. biur, wynika z najnowszych danych zaprezentowanych przez agencję doradczą JLL.

- Wrocław jest jednym z najszybciej rosnących rynków biurowych w Polsce, co potwierdza bardzo wysokie zainteresowanie naszym miastem ze strony inwestorów. Doskonałe wyniki notowane w rozmaitych sektorach wrocławskiej gospodarki motywują nas, aby konsekwentnie realizować przyjętą strategię rozwoju. Nasze cele długoterminowe to dalsza poprawa zaplecza infrastrukturalnego w połączeniu z dalszym przyciąganiem do miasta zarówno międzynarodowych firm z sektora usług czy IT, jak również tworzeniem optymalnych warunków rozwoju dla start up’ów oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Już teraz Wrocław jest miejscem, w którym z powodzeniem rozwijają się firmy oferujące zaawansowane usługi oparte na wiedzy, centra R&D czy kreatywne małe przedsiębiorstwa i włączają Wrocław w międzynarodowy obieg gospodarczy. Dzięki temu w mieście powstaje coraz więcej ciekawych, wyspecjalizowanych miejsc pracy, które są idealną opcją na rozwój zawodowy dla ambitnych wrocławian i absolwentów wrocławskich uczelni, - komentuje Adam Grehl, Wiceprezydent Wrocławia.

Podaż i popyt

- Na koniec pierwszej połowy tego roku podaż nowoczesnej powierzchni biurowej we Wrocławiu przekroczyła 1 mln mkw. Obecnie w budowie znajduje się aż 240 000 mkw. biur, a do końca 2018 roku na rynek może trafić łącznie ponad 150 000 mkw. (wliczając nową podaż z pierwszego półrocza), co jest świetną wiadomością dla najemców poszukujących dużych wolumenów nowoczesnej przestrzeni zlokalizowanej na jednym z najatrakcyjniejszych biznesowo rynków w Polsce, - informuje Katarzyna Krokosińska, Dyrektor Biura JLL we Wrocławiu.

Jak wynika z danych JLL, zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię biurową w pierwszej połowie roku wyniosło 58 400 mkw. Ten wynik był rezultatem takich umów jak m.in. 17 000 mkw. na potrzeby własne BZ WBK i 10 000 mkw. dla Santander Consumer Bank w kompleksie Business Garden Wrocław.

- Wysoki popyt na wrocławskim rynku biurowym jest napędzany w dużej części przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Według ABSL, centra usług zatrudniają w mieście już ponad 45 000 pracowników, co plasuje Wrocław na trzecim miejscu wśród lokalizacji dla inwestycji z tej branży. Naturalnie, tak imponujący wynik przekłada się na wysoki udział sektora w wynajętej przestrzeni biurowej. Według analiz JLL, udział ten sięga już 49%, - tłumaczy Katarzyna Krokosińska.

Pustostany i czynsze

Na koniec I półrocza wskaźnik powierzchni niewynajętej we Wrocławiu kształtował się na poziomie 9,7%. Najwyższe czynsze transakcyjne za metr kwadratowy miesięcznie wyniosły w stolicy Dolnego Śląska ok. 13,7 - 14,5 euro.