Dane „Raportu o sytuacji mikro i małych firm w roku 2015”, autorstwa ekspertów Banku Pekao, wskazują, że mikro i mali przedsiębiorcy z podregionu pilskiego są w województwie wielkopolskim  liderami w inwestycjach oraz w eksporcie. Nastroje wśród właścicieli mikro i małych firm w Wielkopolsce są najlepsze w historii badania.

Nastroje wielkopolskich mikro i małych przedsiębiorców rosną. Ogólny Wskaźnik Koniunktury [1] jest na poziomie 99 p. To najlepszy historycznie wynik i wzrost w ujęciu rocznym o 2 p. Nastroje wielkopolskich przedsiębiorców są też lepsze niż średnio w kraju (98 p.). Swoją sytuację w 2015 r. oraz prognozy na 2016 r. najbardziej optymistycznie ocenili właściciele mikro i małych firm w podregionie pilskim – 100,2 p. Na przeciwległym biegunie znajduje się podregion koniński – tam średnia ocena wynosi 97 p.

– Bardzo pozytywnie zaskoczyli nas w tej edycji badania właściciele mikro i małych firm z podregionu pilskiego. Są liderem w rankingu nastrojów w Wielkopolsce. W ostatnim badaniu pilscy ankietowani znajdowali się w środku rankingu, a firmy z podregionu kaliskiego najlepiej oceniały swoja sytuację – w tym roku są na przedostatnim miejscu rankingu. W ubiegłorocznym badaniu najmniej optymistyczni byli przedsiębiorcy z podregionu konińskiego, wynik powtórzył się w również w tej edycji Raportu – komentuje Jakub Fulara z Departamentu Klienta Biznesowego Banku Pekao S.A.

Wskaźnik koniunktury to wypadkowa 8 obszarów, takich jak: ogólna sytuacja gospodarcza, sytuacja branży i firmy, przychody i wynik finansowy firmy, zatrudnienie, oczekiwanie na zapłatę, dostęp do finasowania. Prawie wszystkie badane obszary oceniono na Wielkopolsce wyżej niż średnio w kraju – szczególnie ogólną sytuację gospodarczą. Wyjątek stanowi jedynie wynik finansowy, który został oceniony gorzej niż średnio w kraju.

Wielkopolscy mikro i mali przedsiębiorcy inwestują chętniej niż ich krajowi sąsiedzi. 48% ankietowanych potwierdziło prowadzenie inwestycji w 2015 r. (średnio w kraju jest to 46% firm). W porównaniu z ubiegłym rokiem odsetek inwestycji pozostaje bez zmian. Rotacja nastąpiła jedynie wewnątrz regionu. Co drugi właściciel firmy z podregionu pilskiego (wzrost o 7 p.p. w ujęciu rocznym) oraz z Poznania (wzrost w ujęciu rocznym o 11 p.p.) podjął się działań inwestycyjnych w 2015 r. W podregionie konińskim firmy inwestują rzadziej niż średnio w kraju (42%). Już tradycyjnie, w perspektywach na rok 2016, wydatki maja spaść aż o 10 p.p., do podobnego poziomu jak średnio w kraju. Największy spadek inwestycji, prognozują mikro i mali z Poznania: 32% z nich zamierza inwestować. Większość inwestycji (86%) stanowią wydatki do 100 tys. złotych.

– Po raz pierwszy w historii badania nie zwiększył się odsetek inwestycji w województwie wielkopolskim. Od początku badania (to szósta edycja) mieliśmy do czynienia z trendem rosnącym. Wynik mimo wszystko jest bardzo dobry na tle kraju. Wielkopolska zajęła piąte miejsce pod względem inwestycji. W eksporcie prym wiedzie podregion pilski oraz Poznań – dodaje Jakub Fulara z Departamentu Klienta Biznesowego Banku Pekao S.A.

Dane Raportu Banku Pekao pokazują, że odsetek eksporterów w Wielkopolsce jest niższy o 3 p.p. od średniej krajowej i wynosi 13%. W porównaniu z 2014 r. odsetek eksporterów wzrósł o 1 p.p. Wyraźnie najlepszy wynik (podobnie jak w ubiegłym roku) uzyskał podregion pilski oraz Poznań (16%). Najrzadziej eksportują mikro i mali właściciele firm z podregionu konińskiego (7% ankietowanych).

W kwestii innowacyjności wielkopolscy mikro i mali przedsiębiorcy wpisują się w wynik średni dla kraju. Innowacje produktowe wprowadziło tam w 2015 r. 26% firm, a procesowe – 17%. Właściciele firm z podregionów: pilskiego, kaliskiego i poznańskiego zadeklarowali najwięcej działań na rzecz wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań. W Poznaniu aż 7% z ankietowanych deklaruje finansowanie innowacji dotacjami z Unii Europejskiej.

Tematem specjalnym tegorocznej edycji Raportu Banku Pekao są startupy czyli firmy, które działają na rynku krócej niż 3 lata. Startupy z dużo większym optymizmem oceniają otaczającą rzeczywistość. Ogólny Wskaźnik Koniunktury dla tej grupy firm wyniósł 104 punkty. Zmiany, które ułatwiłyby rozpoczynanie i prowadzenie działalności gospodarczej startupom to mniejsze koszty pracy (ZUS, podatki; 50% wskazań), lepszy dostęp do finansowania (27%) oraz uproszczenie przepisów (11%).

Raport Banku Pekao powstał w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami ponad 6,9 tys. mikro i małych firm, prowadzone we wrześniu 2015 r. Wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup subregionalnych, jak również według branż, wielkości firmy i okresu funkcjonowania na rynku. Respondenci odpowiedzieli na 70 pytań.
 



[1] Wskaźniki w ramach badania mogą przyjmować wartości od 50 do 150, przy czym 50 oznacza „dużo gorzej”, 75 – „gorzej”, 100 – „ani lepiej, ani gorzej”, 125 – „lepiej”, 150 – „dużo lepiej”.