15% wzrost r/r odnotowany w I kw 2016 r. w odniesieniu do wolumenu przeprowadzonych transakcji inwestycyjnych oznacza, iż apetyt na nieruchomości komercyjne na polskim rynku utrzymuje się na wysokim poziomie. Wartość transakcji sfinalizowanych w I kw 2016 r. osiągnęła poziom ponad 500 mln EUR. Zachęceni pozytywnymi wskaźnikami dla rynków powierzchni biurowych w największych aglomeracjach inwestorzy kontynuowali podbój rynków regionalnych. Stopy kapitalizacji dla nieruchomości najwyższej jakości we wszystkich sektorach utrzymały się na stałym poziomie, jednakże powiększa się rozdźwięk w odniesieniu do stóp kapitalizacji aktywów drugorzędnych.

Równocześnie został potwierdzony apetyt międzynarodowego kapitału na warszawskie obiekty biurowe klasy A z przeznaczeniem dla zróżnicowanych najemców,  niekoniecznie zlokalizowane w centrum miasta – mówi Piotr Goździewicz, Dyrektor, BNP Paribas Real Estate, Rynki Kapitałowe, Europa Środkowo - Wschodnia, dodając: Spółka Yareal, reprezentowana przez wyłącznego agenta BNP Paribas Real Estate Poland, sfinalizowała właśnie transakcję sprzedaży swojego prestiżowego kompleksu biurowego klasy A położonego przy Alejach Jerozolimskich w południowo-zachodniej dzielnicy biznesowej Warszawy.

Zainteresowanie inwestorów Polską utrzymuje się na wysokim poziomie i  jest wspierane dużą dostępnością produktów finansowania dłużnego – dodaje Rafał Proczek, Konsultant, BNP Paribas Real Estate, Rynki Kapitałowe, Europa Środkowo - Wschodnia.

Polski rynek inwestycyjny odnotował mocny początek roku. Wartość czterech największych transakcji stanowiła w sumie 50% wolumenu wszystkich transakcji. Jeżeli chodzi o samych graczy na rynku, najaktywniejszą grupą były fundusze amerykańskie z 27% udziałem w rynku, za którymi uplasowali się inwestorzy z Polski i Wielkiej Brytanii z udziałem w rynku wynoszącym ok. 19% dla każdej z tych dwóch grup. Warszawski rynek powierzchni biurowych i handlowych odnotował niewielkie obniżenie stóp zwrotu z aktywów najwyższej jakości, które obecnie kształtują się na poziomie nieco poniżej 5,50%.

Dostępność kapitału własnego oraz dłużnego utrzymuje się na wysokim poziomie. Wzrost marży instytucji kredytowych o średnio 50 punktów bazowych powiązany jest z nowym podatkiem bankowym i przełoży się również na wyższe oczekiwania co do stóp kapitalizacji po stronie podmiotów, które wspierają swoje akwizycje finansowaniem bankowym -  mówi Piotr Goździewicz, Dyrektor, BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo - Wschodnia.