W pierwszej połowie roku w Polsce przybyło blisko 1,1 mln m kw. nowej powierzchni magazynowo-przemysłowej, co było najwyższym wynikiem odnotowanym w ciągu pierwszych sześciu miesięcy w historii tego sektora rynku nieruchomości, podała firma doradcza Savills.

Jak wynika z raportu „Market in Minutes - Rynek magazynowy w Polsce" opracowanym przez Savills, dzięki rekordowej nowej podaży odnotowanej w pierwszych sześciu miesiącach roku, na koniec czerwca Polska dysponowała 16,8 mln m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej. Doszło również do przetasowania wśród regionów dysponujących największymi zasobami. Pozycję lidera utrzymała Warszawa (4,1 mln m kw.), ale na drugie miejsce wskoczyła Polska Centralna (2,73 mln m kw.), która wyprzedziła Górny Śląsk (2,66 mln m kw.), dzięki 246 500 m kw. oddanym do użytku w tym regionie w pierwszej połowie roku. Na koniec czerwca w budowie pozostawało 2,2 mln m kw. nowej powierzchni, z czego 210 000 m kw. przypada na obiekt typu BTSn budowany w Gliwicach przez Panattoni Europe.

– W pierwszej połowie 2019 roku Polska Centralna odnotowała znaczący wzrost podaży, co przysparza jej statusu drugiego najważniejszego regionu logistycznego w Polsce, po rynku Warszawy i okolic. W stolicy oraz we Wrocławiu zaobserwowaliśmy z kolei bardzo wysoki popyt. Silnym trendem pozostaje logistyka miejska. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku wynajęto 31 000 m kw. w tego typu obiektach, a na koniec czerwca w budowie pozostawało ponad 52 000 m kw. nowej powierzchni dedykowanej logistyce miejskiej. – mówi Kamil Szymański, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w Savills.

Zgodnie z danymi Savills w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku w Polsce wynajęto 1,8 mln m kw., co oznacza spadek rok do roku o 16%. Ogromny, blisko 50% wzrost popytu w stosunku do analogicznego okresu w 2018 r. odnotowano w Warszawie, gdzie w pierwszej połowie 2019 r. wynajęto najwięcej powierzchni (blisko 580 000 m kw.). W tym czasie największe umowy najmu w Polsce podpisały firmy Jysk (Logistic City Piotrków Trybunalski), Pantos Logistics (Panattoni Park Wrocław XI) i PepsiCo (P3 Mszczonów), z których każda opiewała na ok. 60 000 m kw.

Stopa pustostanów odnotowała lekki spadek w stosunku do pierwszego kwartału (0,4 pkt. proc.) i na koniec czerwca 2019 r. utrzymała niski poziom 5,1%. O wolną powierzchnię magazynowo-przemysłową najłatwiej na Górnym Śląsku (7,6%) oraz w Poznaniu (7,5%). Czynsze bazowe utrzymują się na poziomie od 2,7 euro do 4,2 euro za m kw. na miesiąc w przypadku wielkopowierzchniowych obiektów, sięgając 5,35 euro za m kw. na miesiąc w mniejszych modułach zlokalizowanych na terenie Warszawy.

– Rynek magazynowy w Polsce utrzymuje dynamiczne tempo wzrostu. W ślad za rekordową nową podażą w pierwszych sześciu miesiącach, cały 2019 rok ma szansę zamknąć się najwyższym wynikiem w historii, wzbogacając nasz rynek o 2,5 miliona m kw. nowej powierzchni magazynowo-przemysłowej. – podsumowuje Kamil Szymański z Savills.