Rozwój e-commerce, nowe technologie i wyrafinowane łańcuchy dostaw – to czynniki napędzające popyt na powierzchnie przemysłowe i logistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej – wynika z badania opublikowanego przez Colliers International.

– Europejski rynek powierzchni przemysłowych i logistycznych dywersyfikuje się. Tradycyjne kanały dystrybucji w Europie Zachodniej przestają być jednymi, które napędzają wzrost w tym sektorze nieruchomości. Coraz większego znaczenia nabierają rynki Europy Północnej i Środkowo-Wschodniej. Wśród państw wyróżniają się Polska, Czechy, a nawet Słowacja – zauważa Damian Harrington, dyrektor regionalny działu badań w Colliers International na Europę Wschodnią.

O rozwoju i dywersyfikacji rynku magazynowego decyduje kilka czynników. Wśród nich są m.in.: rosnący popyt w sektorze e-commerce oraz poprawa infrastruktury i jakości handlu w Europie Środkowo-Wschodniej. Znaczenia nabiera też czas i koszty dostaw, a także pojawienie się węzłów transportowych specjalizujących się w transporcie intermodalnym.

– Ilość powierzchni zajmowanej przez operatorów logistycznych specjalizujących się w intermodalnych systemach transportu wzrosła od 2011 roku o prawie 70 proc. (z 337,5 tys. mkw. do 570,2 tys. mkw. w 2013 roku). Naszym zdaniem to bardzo wymowny trend – zauważa Damian Harrington. Obecnie główne centra logistyczne rozwijają się w Czechach i Polsce. Słowacja będzie kolejnym rynkiem wartym obserwowania. Z kolei w Rosji szybko rozwija się rynek wewnętrzny, głównie dzięki rozwojowi krajowego rynku e-commerce, który rośnie w niespotykanym dotąd tempie.

Z raportu wynika, że obecnie najwięcej powierzchni magazynowej w Europie Środkowo-Wschodniej zajmują firmy z sektora handlu. W 2013 roku w Europie transakcje z udziałem najemców z tej branży stanowiły 35,2 proc. Z kolei powierzchnia zajmowana przez najemców specjalizujących się w e-commerce wzrosła czterokrotnie – z 1,9 proc. w 2011 roku do 8,4 proc. w 2013 roku (wzrost ze 102,5 tys. mkw. do 554,4 tys.).

W przypadku Polski wzrost popularności handlu elektronicznego spowodował ożywienie na rynkach Poznania i Wrocławia. Ogólnie rzecz biorąc najemcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego podwoili zajmowaną powierzchnię w ciągu ostatnich trzech lat. To spowodowało, że w 2013 roku blisko 40 proc. wszystkich transakcji na rynku magazynowym przypadło na ten sektor. W przypadku e-commerce bardzo dużą rolę odegrało stworzenie w Polsce trzech magazynów Amazona (w Poznaniu i Wrocławiu) o łącznej powierzchni 324 tys. mkw. (ich budowa ma zakończyć się w 2015 roku). Co istotne, nowe obiekty Amazona będą wykorzystywane w celu zaspokojenia popytu ze strony klientów z całej Europy, a nie tylko z Polski czy Europy Środkowo-Wschodniej.