– Warszawski rynek biurowy rozwija się w ostatnich latach niezwykle dynamicznie, ale jednocześnie oferta deweloperów staje się coraz bardziej zróżnicowana i dostosowana do indywidualnych preferencji najemców – mówi mówi Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badań Rynku Knight Frank .

– Ten trend obserwujemy zwłaszcza w centrum miasta, gdzie obok wielkoskalowych inwestycji wieżowych realizowane są liczne projekty butikowe, ale tempa nabiera również rewitalizacja zabytkowych kamienic. Spośród zrealizowanych dotychczas projektów jedynie 2% stołecznych zasobów biurowych to powierzchnia oferowana w zrewitalizowanych kamienicach. Jednakże, kolejne inwestycje które łączą nowoczesne wnętrza biurowe z ciekawą historią i wyszukaną architekturą są w trakcie realizacji, a z biegiem lat oferta powierzchni biurowej będzie coraz bardziej zdywersyfikowana. – dodaje Elżbieta Czerpak.

– Zrewitalizowane kamienice to nie tylko kameralne, nowoczesne powierzchnie biurowe. Pod odnowionymi fasadami często kryją się ciekawe historie sięgające czasów, o których pamiętać mogą jedynie nasi dziadkowie. Przykładowo przy Smolnej 40 Adam Branicki ukrywał poszukiwanych przez gestapo; w biurowcu Plac Małachowskiego mieściło się żeńskie gimnazjum tzw. „szare mundurki”, a pod starym skrzydłem budynku do tej pory znajduje się bunkier atomowy. W kamienicy przy Jaworzyńskiej tworzyła Maria Dąbrowska, zaś przy Poznańskiej 37 powstało wiele wierszy Mirona Białoszewskiego. Europejski natomiast, otwarty w 1857 roku jako Hotel d’Europe, był jednym z najbardziej luksusowych hoteli w Polsce – dodaje  Agnieszka Ilińska, Konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

Więcej szczegółów o rewitalizacjach warszawskich kamienic oraz rynku biurowym w I kw. 2017 w załączonym najnowszym raporcie kwartalnym ekspertów Knight Frank.  

POBIERZ RAPORT >>>