Według raportu DTZ Property Times Warehouse w pierwszej połowie 2015 roku utrzymał się popyt na rynku nowoczesnej powierzchni magazynowej. Dobrej passie sprzyjały ekspansja sektora e-handlu i poprawa sytuacji ekonomicznej w krajach Unii Europejskiej, co z kolei wpłynęło na wzrost eksportu i krajowej produkcji, zwiększając zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe.

Pod względem podpisania umów najmu było to najlepsza pierwsza połowa roku w historii. W pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku wynajęto aż 1,3 miliona m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, co było wynikiem lepszym o 7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Najemcy z branży logistycznej byli najbardziej aktywni, zawierając ponad połowę wszystkich podpisanych nowych umów. W porównaniu do ubiegłego roku przeważają umowy na najem mniejszych powierzchni, w przedziale 5-15 tys. m kw., lecz są one bardziej wymagające dla wynajmujących pod względem dostosowania powierzchni. Popyt na mniejsze obiekty wynika ze zwiększonego zainteresowania najemców z sektora produkcji lekkiej.

– Największy popyt najemców w pierwszym półroczu 2015 roku zaobserwowano na Górnym Śląsku (18 proc.), w centralnej Polsce (15 proc.) i okolicach Warszawy, w Strefie III (14 proc.) i w Strefie II (10 proc.). Utrzymał się też wzrost zainteresowania najemców rynkami o mniej ugruntowanej pozycji – takimi jak Szczecin czy Rzeszów, gdzie rynek magazynowy dopiero zaczyna się rozwijać. Mniejsze ośrodki regionalne stanowiły w sumie aż 20 proc. (253 tys m kw.) umów najmu, ustanawiając tym samym rekord – mówi Kamila Wykrota, Dyrektor Zespołu Doradztwa i Analiz Rynkowych w DTZ.

W odpowiedzi na utrzymujący się popyt najemców, deweloperzy oddali do użytku około 491 tys. m kw. nowej powierzchni magazynowej w pierwszej połowie 2015 roku, co stanowi najlepsze otwarcie roku od 2010. W rezultacie całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej zwiększyły się do 9,2 miliona m kw. Najwięcej powierzchni magazynowej oddano do użytku w Poznaniu (aż 183 tys. m kw.) i w Warszawie (90 tys. m kw.) – we wszystkich strefach. Natomiast największy, bo aż 20-procentowy wzrost podaży co do zasobów, był odnotowany w mniej rozwiniętych ośrodkach regionalnych, na czele z Lublinem i Szczecinem. Tam podaż osiągnęła rekordowe 113 tys. m kw. w pierwszej połowie 2015 roku.

Na początku pierwszej połowy 2015 roku w budowie znajdowało się kolejne 637 tys. m kw. nowej powierzchni magazynowej, z czego ponad dwie trzecie zostało już wynajęte. Wzrósł natomiast wskaźnik ilości powierzchni dostarczanej na rynek spekulacyjny: kształtuje się na poziomie 25-30 proc., co świadczy o podejmowaniu przez deweloperów większego ryzyka. Najwięcej powierzchni w budowie na koniec drugiego kwartału 2015 roku znajdowało się na Górnym (ok. 132 tys. m kw.) i Dolnym Śląsku (ok. 111 tys. m kw.). Zdecydowanie więcej buduje się teraz w mniejszych ośrodkach regionalnych (140 tys. m kw.), w miastach takich jak Szczecin, Lublin i Rzeszów.

– Dzięki utrzymującemu się popytowi na powierzchnie magazynowe oraz realizacji nowych inwestycji w formule built-to-suit i w ramach przednajmu, stopa pustostanów nadal utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie 5,6 proc. Ze względu na silny popyt najemców nie oczekujemy znaczącej zmiany tego trendu. Stopę pustostanów na poziomie 10 proc. odnotowano tylko w Strefach I i II w Warszawie – dodaje Kamila Wykrota.

Silna konkurencja pomiędzy deweloperami wywołała presję na obniżenie efektywnej stawki czynszu, jednak wywoławcze stawki czynszów nie uległy istotnej zmianie w pierwszej połowie 2015 roku. Najemcy zapłacili najmniej za powierzchnie magazynowe w Warszawie w Strefie III (od 2,3 do 3 euro/m kw./miesiąc) i centralnej Polsce (od 2,5 do 3,8 euro/m kw./miesiąc), zaś najwięcej w warszawskiej Strefie I (od 5,0 do 5,5 euro/m kw./miesiąc) i w Krakowie (od 3,5 do 4,3 euro/m kw./miesiąc). W pozostałych regionach stawki czynszu utrzymały się na niezmienionym poziomie. Ze względu na spadającą stopę pustostanów i silny popyt najemców, w niektórych lokalizacjach (np. Region Poznania, Dolny Śląsk) wystąpić może wzrostowa presja na stawki czynszów. Jednocześnie możliwe są nieznaczne spadki czynszów w Strefach II i III w Warszawie.