Colliers International, międzynarodowa firma doradcza zauważa, że bycie gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej zwiększa szanse gospodarza na wygraną. Czy to oznacza, że tym razem puchar zdobędzie Brazylia? A może istotniejsze jest to, jak Puchar Świata wpłynie na brazylijską gospodarkę?

Raport „FIFA World Cup 2014: Brazilian Goals” pokazuje, że wśród państw, które były gospodarzem mundialu od 1970 roku, około 32 proc. z nich wygrało mistrzostwa. 42 proc. państw gospodarzy ukończyło zmagania zajmując dwie czołowe pozycje. Z kolei 47 proc. ukończyło turniej plasując się w pierwszej trójce. Przyglądając się zaś pierwszym czterem pozycjom gospodarze mistrzostw reprezentowali w nich 63 proc. – Brazylia, jako zespół, ale także jako kraj, może wiele zyskać na organizacji mundialu – przekonują autorzy raportu.

W raporcie „FIFA World Cup 2014: Brazilian Goals” Colliers przewiduje nie tylko szanse na osiągnięcie sportowego sukcesu, ale także w jaki sposób organizacja mundialu może wpłynąć na gospodarkę i rynek nieruchomości państwa-gospodarza. W tym celu zespoły badawcze Colliers International z całego świata przeanalizowały doświadczenia i skutki organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej od 1970 roku, kiedy to gospodarzem mundialu był Meksyk.

Badania pokazują, że korzyści związane z byciem gospodarzem nie są bezpośrednie i zazwyczaj są rozłożone w czasie. To powoduje, że trudno przeliczać je na konkretne pieniądze. Sam sukces związany z organizacją Pucharu Świata w dużej mierze zależy od determinacji państwa-gospodarza i nie można go sprowadzać tylko i wyłącznie do korzyści finansowych.

Korzyści, które może odnieść Brazylia będą znaczne ale jest mało prawdopodobne, że zostaną zrealizowane w czasie trwania samej imprezy. Raport wskazuje najważniejsze czynniki, które mogą wpływać na sytuację w Brazylii:

• Zwycięstwo: zaletą bycia gospodarzem Pucharu Świata jest to, że ma on znacznie większe szanse na wygranie turnieju
• Zadowolenie (tzw. feel-good factor): Zadowolenie związane z organizacją Pucharu Świata jest trudne do zmierzenia i jest indywidualnym czynnikiem dla każdego kraju. Zazwyczaj bycie gospodarzem imprezy ma pozytywny wpływ na patriotyzm i jedność narodową.
• Marka: Największe korzyści z organizacji mundialu nie są związane z zyskami finansowymi. Państwo będące gospodarzem zyskuje za to na promocji własnej marki. W niektórych przypadkach organizacja tak dużej imprezy sportowej może nawet zmienić postrzeganie kraju, wpływając na rozwój turystyki. Przynieść może także korzyści polityczne, które odczuwalne będą przez wiele lat.
• Infrastruktura: Niezależnie od sukcesu finansowego lub sportowego wybudowana infrastruktura pozostaje w kraju – lepsze drogi, połączenia komunikacyjne i telekomunikacyjne często nie zostałyby zrealizowane gdyby nie organizacja mundialu.

– Jeśli stawiasz na promocję kraju i jego głównych miast lub chcesz reklamować duże marki to organizacja Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej lub innego wydarzenia o podobnej skali zapewni sukces. Z drugiej strony – jeśli zależy ci na konkretnych, policzalnych zyskach lub jeśli chcesz zwiększyć poparcie społeczne w swoim kraju – to wiele wskazuje na to, że są o wiele łatwiejsze sposoby na osiągnięcie tych celów – uważa Walter Boettcher, główny ekonomista na region EMEA w Colliers International.