Całkowita podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce na koniec I kwartału 2013 r. osiągnęła poziom ponad 7,48 mln mkw. W budowie znajdowało się natomiast ok. 240,6 tys. mkw., z których blisko 70 proc. została już wynajęta. W pierwszych trzech miesiącach roku do użytku zostało oddanych 128,1 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni magazynowych. Jest to wynik niższy w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, kiedy to nowa podaż wyniosła ponad 194 tys. mkw.
Wolumen transakcji osiągnął poziom nieco ponad 351,3 tys. mkw., co dało wynik słabszy niż w ostatnim kwartale 2012 roku, kiedy to wynajęto ok. 475 tys. mkw. Na ogół transakcji złożyły się w porównywalnym stopniu nowe umowy (51 proc) oraz renegocjacje (49 proc). Współczynnik powierzchni niewynajętych wzrósł w stosunku do ostatniego kwartału 2012 roku i wyniósł 10,2 proc. Było to wynikiem wzrostu podaży oraz spadku aktywności najemców. W stosunku do poprzedniego kwartału czynsze za powierzchnie magazynowe nie uległy znaczącej zmianie, jednak w regionach, w których współczynnik powierzchni niewynajętych obniżył się, możemy obserwować niewielką tendencję wzrostową.
W Warszawie całkowita podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych w trzech warszawskich strefach na koniec I kwartału 2013 pozostała na niezmienionym poziomie 2,6 mln mkw. Obecnie w trakcie budowy znajduje się sześć obiektów o łącznej powierzchni około 55,8 tys. mkw., z czego 63 proc. zostało już wynajęte.
Z kolei w Polsce Centralnej zasoby powierzchni magazynowych w I kwartale pozostały na poziomie z końca 2012 r., 1 mln mkw. W fazie budowy jest obecnie 19,5 tys. mkw. w ramach rozbudowy kompleksu Tulipan Park Stryków.
Dla Poznania I kwartał 2013 r. nie przyniósł zmian w zasobach powierzchni magazynowych w rejonie Poznania. Istniejąca podaż pozostała na poziomie ok. 900,5 tys. mkw.. Aktualnie w budowie znajduje się 28,5 tys. mkw., z czego prawie połowa jest już wynajęta. Podobnie w Toruniu– podaż powierzchni magazynowych w porównaniu zarówno do poprzedniego kwartału, jak i do całego roku 2012 nie uległa zmianie i wynosi obecnie ok. 96,2 tys. mkw.
Natomiast Górny Śląsk niezmiennie pozostaje drugim po Warszawie rynkiem magazynowym w Polsce. Całkowita podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych na koniec I kwartału wzrosła o 46,5 tys. mkw. i ukształtowała się na poziomie 1,4 mln mkw. W budowie znajduje się obecnie 35,1 tys. mkw. w ramach 3 projektów.
Kraków nadal pozostaje jednym z trzech najmniejszych rynków magazynowych w Polsce. Istniejąca podaż na koniec marca 2013 r. wyniosła niewiele ponad 149,5 tys. mkw. We Wrocławiu całkowita podaż powierzchni magazynowych zwiększyła się w I kwartale 2013 r. o 44,3 tys. mkw. i wyniosła ponad 765,5 tys. mkw. W budowie znajdują się trzy obiekty magazynowe o łącznej powierzchni przekraczającej 35,3 tys. mkw. Jednak to Szczecin pod względem podaży nowoczesnych powierzchni magazynowych pozostaje niezmiennie najmniejszym rynkiem w Polsce. Całkowite zasoby na koniec I kwartału wyniosły podobnie jak na koniec roku 2012 niespełna 42 tys. mkw. W budowie znajduje się obecnie 6,9 tys. mkw. w ramach pierwszego etapu inwestycji North-West Logistic Park.
W Gdańsku całkowite zasoby powierzchni magazynowych na koniec I kwartału 2013 r. zwiększyły się o 14 tys. mkw. (w ramach Pomorskiego Centrum Logistycznego) i wyniosły 187,3 tys. mkw.
W związku z malejącym współczynnikiem powierzchni niewynajętych czynsze na wybranych rynkach mogą wykazywać niewielką tendencję wzrostową.
- Obecnie w budowie znajduje się blisko 240,6 tys. mkw. powierzchni magazynowych. Warto zauważyć, że blisko 70 proc. powierzchni w tych obiektach zostało już wynajęte. W związku z powyższym możemy się spodziewać stopniowego spadku powierzchni niewynajętych. Szacujemy, że w kolejnym kwartale popyt na większości rynków będzie utrzymywał się na stabilnym poziomie. Prognozujemy także wzrost zainteresowania nowymi rynkami takimi jak Szczecin, Białystok czy Rzeszów. – komentuje Tomasz Kasperowicz, Partner w Colliers International, Dział Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych.
Raport jest do pobrania poniżej.