Otwarcie II linii metra oraz wzmożona aktywność deweloperów w rejonie Ronda Daszyńskiego na warszawskiej Woli spowodowała prawdziwy rozkwit tej części Warszawy w ostatnich latach. W raporcie „Rynek Biurowy w Strefie City Centre West” eksperci firmy CBRE objaśniają proces rozwoju nowej strefy biznesowej w Warszawie oraz przedstawiają jej najważniejsze cechy.

Strefa biurowa CCW jest położona 1 km na zachód od Centralnego Obszaru Biznesowego (CBD) i graniczy od zachodu z ul. Karolkową, od wschodu z al. Jana Pawła II, od północy z al. Solidarności i od południa z ul. Koszykową. Pomimo niewielkich rozmiarów dzielnicy - 2,5 km2, znajduje się w niej ponad pół miliona mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, co przewyższa podaż powierzchni biurowej w większości miast regionalnych w Polsce m.in. w Poznaniu oraz w Łodzi. Tylko w 2016 roku oddane do użytku zostały tutaj aż 3 projekty biurowe: Warsaw Spire (wieża), Proximo I oraz Prime Corporate Centre. Pod koniec 2016 roku w CCW w fazie budowy znajdowało się około ¼ całkowitej powierzchni budowanej w Warszawie.

CCW to nie tylko biurowce, to również bardzo dobrze skomunikowany fragment miasta, rozwijający się w zrównoważony sposób. Projekty tu powstające łączą w sobie wiele funkcji i tworzą nowe przestrzenie publiczne. Po zakończeniu tych inwestycji strefa CCW ma szansę stać się miejscem wyróżniającym się nie tylko w Warszawie, ale także w Europie.

- Wola to dzisiaj najdynamiczniej rozwijająca się dzielnica Warszawy. Projekty urbanistyczne tej skali zazwyczaj powstają poza ścisłym centrum, a w Warszawie to nie tylko centralna lokalizacja, ale też dzięki II linii metra, dobrze skomunikowany fragment miasta, rozwijający się w bardzo zrównoważony sposób. Służą temu nie tylko już uchwalone plany miejscowe, ale również wspólna inicjatywa deweloperów i miasta stołecznego Warszawa pod nazwą „Nowa Towarowa”. To wyjątkowa inicjatywa, dzięki której udało się wywołać dyskusję o roli przestrzeni publicznej w dynamicznie przekształcającej się części Woli, a także wypracować propozycje nowych rozwiązań budujących lokalną tożsamość tego rejonu Warszawy. - komentuje Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy

- Nowe projekty, które pojawiły na mapie Warszawy w rejonie Ronda Daszyńskiego wpłyną nie tylko na zmianę krajobrazu biurowego stolicy, ale również na zmianę struktury funkcjonowania miasta. Dynamicznie zmieniająca się część Woli ma szansę stać się przeciwwagą dla CBD, oferującą wysokiej klasy powierzchnie biurowe w bliskiej odległości do centrum. Powstające tu projekty mieszkaniowe, handlowe, rozrywkowe i kulturalne uczynią z Woli jedną z najatrakcyjniejszych dzielnic Warszawy do życia i pracy. - dodaje Łukasz Kałędkiewicz, Szef działu biurowego, CBRE.