Intensywny rozwój rynku powierzchni przemysłowych i magazynowych w ciągu ostatnich kwartałów jest wynikiem polepszającej się sytuacji gospodarczej Polski, rozwoju produkcji, a także zwiększonego eksportu. Do takich wniosków doszli eksperci z firmy doradczej BNP Paribas Real Estate, którzy poddali analizie sektor powierzchni przemysłowo-magazynowych w pierwszych sześciu miesiącach roku i swoje wnioski opublikowali w raporcie At a glance, Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce w II kw. 2014 roku.

Na koniec czerwca 2014 roku podaż powierzchni przemysłowych i magazynowych wyniosła 8,06 miliona m kw., z czego 300 tyś. mkw. zostało dostarczone przez deweloperów w pierwszych sześciu miesiącach roku. Oferowana powierzchnia podzielona jest na jedenaście klastrów w całej Polsce. Największe zasoby oferuje warszawski rynek, w którego skład wchodzą dwie strefy o łącznej podaży ponad 2,8 mln mkw. Najmniejszą ilość powierzchni ma do zaoferowania rynek Szczecina, którego zasoby wynoszą 68 tyś. mkw.

Wskaźnik powierzchni niewynajętych na koniec pierwszej połowy 2014 roku, wynosił 8,9 proc. w skali Polski, co jest spadkiem o 1,9 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Najwięcej wolnych powierzchni można obecnie znaleźć w rejonie Torunia i Bydgoszczy, pustostany wynoszą 24 proc. Inaczej sytuacja przedstawia się na poznańskim rynku z poziomem 2,2 proc pow. niewynajętych lub krakowskim 1,6 proc., czy szczecińskim, gdzie na koniec czerwca 2014 nie było żadnych dostępnych powierzchni od zaraz.

Spadek wskaźnika powierzchni niewynajętych wskazuje na podwyższoną aktywność najemców na rynku powierzchni przemysłowo-magazynowych. Wśród zakończonych transakcji w pierwszej połowie roku warto wymienić zakończenie realizacji obiektu BTS o powierzchni ponad 39 000 mkw. w Poznaniu dla firmy Polo Market przez firmę Goodman, renegocjacje powierzchni o wielkości 45 800 mkw. przez Carrefour w obiekcie Distribution Park Będzin oraz podpisanie umowy przez Goedis na ponad 30 000 mkw. w obiekcie Distribution Park Wrocław.

Analizując obecne wskaźniki oraz trendy rozwoju, w nadchodzących kwartałach spodziewamy się dalszego spadku wskaźnika pustostanów, na co silny wpływ będzie miała aktywność najemców, w szczególności z branży e-commerce. Zbliżający się sezon świąteczny, może spowodować wzmożoną aktywność najemców z tej kategorii. Mimo, iż nadal deweloperzy budują większość magazynów na zasadzie BTS, to coraz częściej decydują się też na rozpatrywanie inwestycji spekulacyjnych. Trend ten wynika z optymistycznych prognoz dla Polski – mówi Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa na Region Europy Środkowo-Wschodniej w BNP Paribas Real Estate.

W pierwszych sześciu miesiącach 2014 roku, nie odnotowano wahań czynszów, które w rejonie I warszawskiej strefy i Centralnej Polski utrzymują się odpowiednio na poziomie 5,0 i 1,8 euro/ m kw./msc. Odnotowano wzrost czynszów na rynkach z niskim wskaźnikiem powierzchni niewynajętych tj. Kraków i Trójmiasto. Wzrost stawek jest na poziomie 5 proc. Rynek powierzchni przemysłowo-magazynowych czekają wyzwania wynikające z nieustannie zmieniającej się sytuacji na rynkach wschodnich. Unia Europejska i USA wprowadziły sankcje uderzające w rosyjską gospodarkę. Rosja z kolei ograniczyła import towarów z Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Przyglądając się wschodnim rynkom i analizując sytuację naszych klientów – firm logistycznych i transportowych, obserwujemy zachwianie współpracy i trudności, które pojawiają się w efekcie sankcji celnych. Rynek logistyczny i transportowy w Polsce jest jednak na tyle dojrzały i w dużym stopniu oparty na współpracy z Europą Zachodnią, że poszukuje rozwiązań, które będą sprzyjały rozwojowi nowych form współpracy – dodaje Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w BNP Paribas Real Estate.