Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju: Partnerstwo publiczno-prywatne powinno być traktowane, jako środek do celu, a nie cel sam w sobie.

Rz: Ile podmiotów publicznych w Polsce prowadzi inwestycje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego? Czy częściej korzystają z tej możliwości instytucje rządowe, czy samorządowe?

Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju: Partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce, jak do tej pory, stosowane jest głównie przez władze samorządowe. Samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie (bezpośrednio lub za pośrednictwem swoich spółek lub innych zależnych od samorządu jednostek organizacyjnych) zawarły 96 proc. wszystkich umów. Administracja rządowa zawarła tylko 4 proc. umów, w tym jedną umowę dotyczącą budowy infrastruktury w formule PPP i cztery inne umowy na świadczenie usług, o wartości 92 mln zł. Samorządy zaś realizują lub zrealizowały 108 umów o łącznej wartości 5,5 mld zł. Zgodnie z naszymi danymi możemy mówić o 88 różnych podmiotach publicznych. więcej na rp.pl >>>