CEE Equity, chiński fundusz inwestycyjny, przymierza się , aby zainwestować w Polsce 2 mld dolarów. Pieniądze wyda na infrastrukturę, energetykę, telekomunikację i produkcję.

Plan fuduszu to inwestować przez 10 lat. CEE Equity nie zamierza reinwestować, dzięki czemu będzie mógł inwestować na dłuższych okres, niż typowy fundusz, bo na 7-9 lat. "PB" cytuje Rafała Andrzejewskiego, kierującego polskim biurem funduszu: "Będziemy inwestować w czterech obszarach: infrastrukturze, energetyce, telekomunikacji i specjalistycznej produkcji, czyli produkcji innowacyjnych technologii stosowanych w przemyśle, np. typowa huta szkła nas nie interesuje, ale huta, która produkuje podzespoły wykorzystywane np. w światłowodach, już tak".

Z uwagi na specyfikę branży, fundusz spodziewa się niższych stóp zwrotu niż zwyczajowe, ale dzięki temu ma nadzieję przyciągnąć projekty, które dotychczas nie wzbudzały zainteresowanie funduszy. CEE Equity będzie inwestować m.in. w drogi gminne, spalarnie, elektrociepłownie, parkingi i projekty PPP. Przeciętnie fundusz planuje inwestować w projekt od 60 do 400 mln zł. Na początek fundusz będzie dysponował 0,5 mld dolarów, ale po wydaniu 60 proc. tej sumy może liczyć na dofinansowanie w wysokości 1,5 mld dolarów.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Pulsu Biznesu".