Finansowanie rozwoju biznesu – jak zarządzać finansami i skąd pozyskiwać środki na inwestycje?

  • 23 grudnia 2024
  • Artykuł Partnera

Finansowanie rozwoju biznesu – jak zarządzać finansami i skąd pozyskiwać środki na inwestycje?

Rozwój Twojego przedsiębiorstwa wymaga nie tylko dobrego pomysłu i ciężkiej pracy, ale także odpowiedniego zaplecza finansowego. Sprawne zarządzanie finansami i umiejętność pozyskiwania dodatkowych środków często decydują o sukcesie przedsięwzięcia. Przyjrzyjmy się najważniejszym aspektom finansowania rozwoju przedsiębiorstwa.

Fundamenty zarządzania finansami w firmie

Podstawą stabilnego rozwoju każdej firmy, niezależnie od jej wielkości i branży, jest właściwe zarządzanie przepływami pieniężnymi. Punktem wyjścia do dalszych działań powinna być więc optymalizacja kosztów w firmie, o której przeczytasz więcej na stronie: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/prowadzenie-firmy/optymalizacja-kosztow-w-firmie-jak-ograniczyc-wydatki.

Warto także regularnie monitorować najważniejsze wskaźniki finansowe. Szczególnie istotne jest utrzymywanie odpowiedniej rezerwy finansowej na nieprzewidziane wydatki oraz okresy sezonowych wahań w sprzedaży.

Jeżeli dojdziesz do wniosku, że potrzebujesz dodatkowego kapitału, masz do dyspozycji kilka różnych rozwiązań. Przyjrzyjmy się im bliżej!

Kredyty jako źródło finansowania rozwoju

Na rynku kredytów dla przedsiębiorców jest wiele rozwiązań dostosowanych do różnych potrzeb biznesowych. Najważniejsze jest dopasowanie rodzaju finansowania do konkretnego celu, który chcesz osiągnąć. Warto przejrzeć przegląd kredytów dla firm na Firmove.pl. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje o podstawowych sposobach kredytowania działalności gospodarczych.

  • Kredyt obrotowywspiera bieżącą płynność finansową przedsiębiorstwa. Jest dostępny w dwóch wariantach: jako limit na rachunku bieżącym lub kredyt celowy. Wymaga udokumentowania regularnych wpływów z działalności.

  • Kredyt inwestycyjny możesz przeznaczyć go na rozwój firmy i większe inwestycje. Finansuje np. zakup maszyn, pojazdów czy linii produkcyjnych. Wymaga szczegółowego biznesplanu i analizy opłacalności inwestycji, a często niezbędny jest również wkład własny przedsiębiorcy.

  • Kredyt pomostowy pozwala na zachowanie płynności w trakcie oczekiwania na środki z UE. Zazwyczaj obejmuje dogodne warunki spłaty po otrzymaniu dotacji. Konieczne jest jednak udokumentowanie procesu ubiegania się o środki unijne.

  • Kredyt konsolidacyjny podobnie jak w przypadku konsumentów pozwala na połączenie kilku zobowiązań w jedno (czyli płacenie jednej miesięcznej raty). Upraszcza to zarządzanie finansami i może obniżyć miesięczne obciążenie budżetu firmy.

  • Kredyt hipoteczny dla firm ten rodzaj kredytu wyróżnia zabezpieczenie w postaci nieruchomości przedsiębiorstwa. Dzięki niemu można uzyskać niższe oprocentowanie.

Oczywiście opcji jest więcej. Sporą popularnością cieszą się m.in. pożyczki gotówkowe czy karty kredytowe, które pod wieloma względami przypominają produkty kierowane od konsumentów.

Ocena zdolności kredytowej – klucz do finansowania

Proces udzielania kredytu zakłada oczywiście dokładną analizę wiarygodności Twojego przedsiębiorstwa. Przed złożeniem wniosku o finansowanie dowiedz się więc, jak oszacować zdolność kredytową firmy.

Banki oceniają ją dwutorowo: analizując wskaźniki ilościowe (przychody, zobowiązania) i jakościowe (historia kredytowa, branża). Kluczowe znaczenie mają terminowe regulowanie zobowiązań oraz prowadzenie przejrzystej księgowości. Warto również zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, które mogą zwiększyć szanse na uzyskanie finansowania na lepszych warunkach.

Leasing – elastyczna forma finansowania

Kredyty to niejedyna opcja. Leasing jest szczególnie atrakcyjną formą finansowania dla przedsiębiorców, ponieważ pozwala na korzystanie z potrzebnych środków trwałych bez konieczności ich zakupu za gotówkę. Istnieją trzy podstawowe rodzaje leasingu:

  • Leasing operacyjny to najpopularniejszy wariant wśród przedsiębiorców. W tym przypadku przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy, a w księgowości firmy jako koszty uzyskania przychodu wykazywane są jedynie raty leasingowe. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne, ponieważ pozwala odliczyć od podatku zarówno część kapitałową, jak i odsetkową raty. Następnie możesz zdecydować, czy w ogóle wykupić przedmiot leasingu.

  • Leasing finansowy działa inaczej: przedmiot leasingu trafia do majątku firmy i podlega amortyzacji. W kosztach można ująć odsetki i amortyzację, ale nie część kapitałową rat. Ta forma jest często wybierana przy droższych inwestycjach, gdzie istotne jest docelowe przeniesienie własności na leasingobiorcę.

  • Istnieje także leasing zwrotny, który pozwala uwolnić zamrożony kapitał. Przedsiębiorca sprzedaje swój majątek firmie leasingowej, a następnie bierze go w leasing. Dzięki temu otrzymuje zastrzyk gotówki, jednocześnie nadal korzystając z danego środka trwałego. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w sytuacjach, gdy firma potrzebuje szybko poprawić płynność finansową.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów