Konferencja, której organizatorami była Zachodnia Izba Gospodarcza, Kancelaria Prawna LEXTRA oraz Collect Consulting S.A., odbyła się 13 czerwca we Wrocławiu. Serwis Tereny Inwestycyjne Info był patronem medialnym konferencji.

Na konferencji wystąpiło 11 partnerów prywatnych oraz partnerów doradczych i prawnych. Każdy z ekspertów poruszył kwestie ważne dla sektora zdrowotnego w kontekście partnerstwa publiczno-prywatnego.

Myślą przewodnią konferencji pozostało pytanie czy i w jakim stopniu sektor zdrowotny jest  gotowy iść w stronę PPP? Spotkanie rozpoczął Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank Polska S.A. Ekspert skupił swoją wypowiedź wokół sytuacji gospodarczej na tle globalnego kryzysu. Twierdził, że nie powinniśmy bać się kryzysu i choć zderzymy się jeszcze z redukcją deficytu fiskalnego, to jednak ta sytuacja będzie stanowić szansę dla partnerstwa publiczno-prywatnego, które może odciążyć budżet publiczny.

O modelach realizacji inwestycji szpitalnych opowiedział Maciej Sygit, prezes zarządu Sygma Sp. z o.o. Jak mówił, przykładem klasycznym  jest samodzielna polityka inwestycyjna JST, gdzie szpital jest jednym bytem - właścicielem zarówno obiektu budowlanego, jak i części leczniczej.

Trzecim z kolei prelegentem był Witold Grzybowski, który wypowiadał się w temacie europejskich standardów międzynarodowych. Argumentem na zarzut, iż w Polsce próbujemy odraczać płatności pod płaszczykiem PPPjest - jego zdaniem - EUROSTAT, który, klasyfikuje i ocenia czy projekt stanowi PPP czy też nie. Partner Collect Consulting spodziewa się również, że przekształcanie szpitali rozpocznie się dopiero  w 2013 roku.

Na konferencję zaproszono również przedstawiciela Philips Healthcare Solutions, szefa działu projektów PPP - Marka Halliday. Ekspert opowiedział o swoich doświadczeniach w skali globalnej. Zaznaczył, że rządy na całym świecie idą w tą samą stronę, a cięcia budżetu wymuszają na nich poszukiwanie rozwiązań, poprzez angażowanie sektora prywatnego i jego finansów. Jak dodał, sukces projektów PPP zależny jest przede wszystkim od jego solidnego przygotowania i prawidłowego podziału ryzyk.

O modelach projektów partnerstwa publiczno-prywatnego mówił Maciej Jakub Gocoń, aplikant radcowski w Kancelarii Prawnej LEXTRA. Natomiast realizacja tych projektów z perspektywy banków, została nakreślona przez Mariusza Muklińskiego i Mariusza Denkiewicza - przedstawicieli NORDEA Bank Polska S.A. Zachęcali oni do kontaktu z bankami już na wczesnym etapie transakcji. Jak mówili - bank może wówczas przeanalizować sytuację i przedstawić jej postrzeganie, a wymagania banku można zawrzeć już w SIWZ.

Punkt widzenia strony doradczej przedstawił Mariusz Bryła, dyrektor działu doradztwa w Collect Consulting S.A. Ekspert wypowiadał się na temat ekonomicznych aspektów realizacji inwestycji w formule PPP w sektorze służby zdrowia.

Także przedstawiciele sektora prywatnego mieli możliwość wypowiedzenia się w trakcie konferencji. Igor Łebski, przedstawiciel Projektentwicklungsges.m.b.H., zaznaczył że kluczem do sukcesu w projektach PPP jest zawsze precyzyjne planowanie, a wspomniany już wcześniej Waldemar Chachulski przytoczył przykłady placówek służby zdrowia w Europie. Wystąpili  także: prezes zarządu EMC Instytut Medyczny S.A. – Piotr Gerber, przedstawiciel Porta Capena Sp. z o.o. – Adam Błażowski oraz Paweł Witkiewicz, wiceprezes zarządu ITG S.A.