Wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło otworzył III posiedzenie Zespołu Sterującego Platformy PPP, które odbyło się w Warszawie.

Tematem obrad był m.in. raport na temat opłaty za dostępność oraz metodologia analizy i podziału ryzyk. Podsumowano również działania Platformy PPP w minionym roku.

- Platforma PPP działa już 15 miesięcy. Dzięki współpracy wielu środowisk udało się udzielić wsparcia kilku projektom i beneficjentom, jak chociażby szpitalowi w Żywcu, spalarni w Poznaniu czy Termom w Gostyninie – podkreślił wiceminister Zdziebło. Porozumienie w sprawie Platformy współpracy w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego zostało podpisane przez członków rządu, przedstawicieli samorządowi i innych instytucji publicznych w styczniu 2011 r. – Z perspektywy ostatnich miesięcy, jestem przekonany, że była to dobra decyzja – zaznaczył wiceminister Zdziebło.

W latach 2009-2011 ogłoszono 125 postępowań w formule PPP dla 101 projektów o wartości 7 mld zł, z czego do fazy realizacyjnej przeszło 14 projektów o wartości ok. 1 mld zł. – Liczby te pokazują jak trudno jest w tej formule przejść od etapu koncepcyjnego do faktycznej realizacji inwestycji – tłumaczył wiceminister. - Przywiązujemy szczególną wagę do łączenia PPP z funduszami unijnym, szczególnie w nowej perspektywie finansowej. W związku z tym zaproponowaliśmy Komisji Europejskiej konkretne rozwiązania w tej dziedzinie. Obecnie trwają ich negocjacje – poinformował wiceminister rozwoju regionalnego. Dodał, że celem MRR jest wykorzystanie PPP do efektywnego wdrażania tzw. projektów hybrydowych w przyszłości.

Obecnie realizowane są trzy tego typu inwestycje: Kompleks mineralnych basenów w Solcu-Zdroju, Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej i zarządzanie jej infrastrukturą, System Gospodarki Odpadami dla Miasta Poznania.