Czy realizowane przez Poznań postępowanie na wybór partnera prywatnego dla projektu „System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania” będzie pierwszym  hybrydowym projektem PPP dotyczącym termicznego przekształcania odpadów? - pyta Adam Jędrzejewski w swojej publikacji w najnowszym numerze "Forum PPP".

Poznański projekt jest zupełnie pionierskim przedsięwzięciem. Między innymi z tego powodu otrzymał on wsparcie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego – „Platformy PPP”.

Wartość realizowanego przedsięwzięcia to ok. 1 mld zł, z czego 352 mln zł pochodzić będzie ze środków UE – umowę w tej sprawie Poznań podpisał w październiku 2011r. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  Jeśli inwestycja zostanie zrealizowana, będzie to kontrakt PPP o zdecydowanie najwyższej wartości spośród wszystkich dotychczasowych umów o PPP w Polsce.

Czas na realizację projektu licząc od dzisiaj to, z uwagi na wykorzystywane wsparcie unijne, niecałe 4 lata. Projekty, które uzyskają dofinansowanie w ramach obecnej perspektywy finansowej UE na lata 2007-2013, muszą zostać bowiem zrealizowane najpóźniej do końca 2015r. Postępowanie znajduje się obecnie w finalnej fazie, tzn. na etapie dialogu konkurencyjnego pomiędzy podmiotem publicznym (miastem Poznań), a potencjalnymi partnerami prywatnymi.

W tej chwili w grze pozostaje 5 konsorcjów prywatnych do których należą:
1) ITPOK Poznań, za którą stoi niemiecki E.ON,
2) Remondis Waste to Energy, spółka niemieckiej grupy Remondis,
3) Articulus, spółka zależna od brytyjskiego Wheelabrator Technologies Inc., którego właścicielem jest jedna z największych firm odpadowych świata – amerykańska Waste Management Inc.,
4) Konsorcjum „Nowa Energia dla Poznania”, na które składają się spółki z francuskich grup Veolia Environment  (Dalveo Poznań oraz Dalveo Poznań Opco) oraz CNIM (CNIM Poznań), jak również polska spółka PBG Operator,
5) SITA Zielona Energia należąca do francuskiego Suez Environment.

Spośród powyższych podmiotów miasto Poznań ma zamiar wiosną 2012 r. wybrać najkorzystniejszą ofertę.