Podpisano umowę o rewitalizację dworca PKP w Sopocie i terenów go otaczających. Miasto otrzymało niemal 42 mln zł pożyczki z inicjatywy JESSICA na realizowany w formule PPP projekt. 

To pierwszy projekt w ramach inicjatywy, który zostanie zrealizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Zakończenie prac planowane jest na wiosnę 2014 r. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie ok. 100 mln zł.

Celem projektu jest gruntowna rewitalizacja zaniedbanych terenów przydworcowych, tak by stały się one wizytówką miasta i miejscem spotkań mieszkańców. Przebudowany zostanie także ruch komunikacyjny w pobliżu dworca. W końcu powstanie nowy budynek dworca, parking podziemny oraz dwupoziomowy plac miejski, który zostanie połączony z ul. Bohaterów Monte Casino.

W poniedziałek podpisano umowę w tej sprawie.

- Dzisiejsza uroczystość wyznacza dalszy kierunek działania województw wdrażających inicjatywę JESSICA oraz promujących zastosowanie formuły PPP w projektach miejskich - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski w dniu podpisania umowy. - Projekty miejskie powinny charakteryzować się całościowym podejściem do rozwoju, tj. realizować przedsięwzięcia infrastrukturalne, i jednocześnie ograniczać niekorzystne zjawiska społeczne oraz środowiskowe - dodał.

Inwestycje zrealizuje Bałtycka Grupa Inwestycyjna S.A. W projekt zaangażowana jest również spółka PKP S.A., która za przeniesienie prawa własności do części gruntów, uzyska prawo własności do nowego dworca oraz nieruchomości wspólnych.

To już piąty projekt na Pomorzu, który zostanie sfinansowany dzięki pożyczce z inicjatywy JESSICA. Cztery umowy podpisano w ubiegłym roku. Pierwsze dwie związane są z działaniami rewitalizacyjnymi: Starego Browaru i dostosowania go do funkcji komercyjnych oraz dawnych koszar w Gdańsku Wrzeszczu. Kolejne dotyczą utworzenia Muzeum Emigracji w obiekcie Dworca Morskiego w Gdyni oraz basenu w Pruszczu Gdańskim.

Inicjatywa JESSICA jest instrumentem wspierającym inwestycje na obszarach miejskich. Umożliwia wykorzystanie funduszy strukturalnych UE w systemie zwrotnym, czyli oferuje odnawialne instrumenty finansowe (pożyczki). Projekty realizowane przez tę inicjatywę łączą element komercyjny (projekty muszą generować dochód) oraz element społeczny. Środki przeznaczone na realizację inicjatywy w Polsce wynoszą 257 mln euro.