Na początek termomodernizacja kilku placówek oświatowych, a później realizacja zadań związanych z oświetleniem czy budową hotelu. W taki sposób władze Rudy Śląskiej zamierzają wykorzystać możliwości, jakie daje partnerstwo publiczno-prywatne. O tych ważnych dla miasta planach poinformowała dziś podczas spotkania z radnymi prezydent Grażyna Dziedzic.

Partnerstwo Publiczno Prywatne jest od wielu lat powszechnie stosowaną na świecie metodą współpracy pomiędzy sektorami publicznym a prywatnym.

- W naszym kraju polskie samorządy cały czas zbierają potrzebne doświadczenie w realizacji inwestycji wspólnie z partnerem prywatnym. Niemniej ostatnie miesiące pokazują, że wiele samorządów coraz chętniej sięga po narzędzia dostępne w ramach PPP. Przykładem są wspólne inwestycje samorządów i partnerów prywatnych realizowane we Wrocławiu, Poznaniu, Gliwicach, czy Radzionkowie – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

- Doświadczenia innych samorządów oraz wsparcie strony rządowej pokazują, że współpraca z partnerem prywatnym w sferze usług publicznych w formule PPP to szansa również i dla naszego miasta – dodaje.

Władze Rudy Śląskiej w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w pierwszej kolejności chciałyby dokonać termomodernizacji szkół i przedszkoli. O tym, że traktują tę sprawę priorytetowo świadczą przeprowadzone audyty cieplne budynków placówek oświatowych, które mówią o tym, które z budynków przynoszą największe straty cieplne i tym samym są najdroższe w utrzymaniu. Zebrane w ten sposób dane są znakomitym materiałem do tego, by myśleć o ociepleniu budynków we współpracy z partnerem prywatnym.

Termomodernizacja placówek w formule PPP zdaniem władz miasta mogłaby wyglądać następująco. Prywatny inwestor ociepla budynek na własny koszt. Miasto przez określony w umowie czas zwraca mu zainwestowane pieniądze z oszczędności, jakie powstaną dzięki termomodernizacji budynku. Chodzi tu o mniejsze koszty ogrzewania obiektu. W zamian partner prywatny zobowiązany jest przez cały ten czas utrzymać odpowiednie parametry cieplne budynku, zapewniające zakładane oszczędności.

– Jest to tylko przykład, w jaki sposób myślimy o wykorzystaniu formuły PPP w naszym mieście. O tym, jaki będzie ostateczny kształt współpracy z prywatnym inwestorem zadecyduje już zawarta umowa – wyjaśnia Ewa Guziel, skarbnik miasta.

Jak zapowiedziała podczas dzisiejszego spotkania prezydent, od końca lutego prowadzone są rozmowy z rudzkimi przedsiębiorcami, którzy są wstępnie zainteresowani realizacją inwestycji w takiej formule. Niebawem powołany zostanie zespół złożony m.in. z przedstawicieli wydziałów urzędu miasta, prawników i przedsiębiorców, który za zadanie będzie miał przygotować grunt pod realizację takiej inwestycji w Rudzie Śląskiej. Do prac w zespole prezydent zaprosiła dziś także radnych.

- Chciałabym, żeby również przedstawiciel Rady Miasta znalazł się w gronie osób, które określać będą ramy współpracy z partnerami prywatnymi. Jeżeli wypracowane przez zespól standardy zaprocentują realizacją pierwszej miejskiej inwestycji w ramach PPP, będziemy mogli myśleć o kolejnych. W grą może wchodzić oświetlenie ulic oraz w dalszej perspektywie budowa w mieście hotelu – relacjonuje prezydent.

Ideą realizacji inwestycji w formule PPP jest wspólna odpowiedzialność za realizację inwestycji zarówno samorządu, jak i strony prywatnej. Partner prywatny zobowiązuje się do realizacji przedsięwzięcia za wynagrodzeniem oraz poniesienia w całości albo w części wydatków na jego realizację, natomiast podmiot publiczny zobowiązuje się do realizacji przedsięwzięcia, w szczególności poprzez wniesienie wkładu własnego, czy to w postaci sprzedaży, użyczenia, użytkowania, najmu, bądź dzierżawy.

Podczas spotkania Prezydent Grażyna Dziedzic oraz Ewa Guziel skarbnik miasta rozmawiały z radnymi także na temat budżetu zadaniowego, który od początku tego roku realizuje Ruda Śląska. Prezydent zamierza cyklicznie spotykać się z radnymi. Następne spotkanie zaplanowane zostało na 18 marca. Wtedy to prezydent Grażyna Dziedzic przedstawi radnym założenia przyszłorocznego budżetu obywatelskiego oraz porozmawia o wykorzystaniu środków unijnych.