28 marca została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej dyrektywa w sprawie udzielania koncesji. Opublikowana dyrektywa ma duże znaczenie dla projektów partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce (w tym projektów hybrydowych), gdyż obecnie około 2/3 z nich realizowanych jest w trybie koncesyjnym.

Jest to pierwsza dyrektywa dedykowana umowom koncesyjnym, która pomoże rozróżnić stosowanie zasad właściwych dla koncesji, od bardziej szczegółowych, odpowiednich dla zamówień publicznych. Wprowadzenie odrębnych uregulowań dla koncesji usprawiedliwione jest ich specyficznymi cechami - są one długoterminowymi, złożonymi kontraktami o wysokiej wartości, które wymagają odpowiedniej elastyczności w zakresie procedury udzielania koncesji, aby zapewnić jak najlepszy wybór koncesjonariusza.

Zasadnicze elementy dyrektywy: jaśniejsza i bardziej precyzyjna definicja koncesji (oparta na orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej); objęcie dyrektywą zarówno sektora usług komunalnych jak i pozostałych sektorów (wyłączenie z zakresu dyrektywy jedynie sektora wodnego); obowiązek publikowania ogłoszeń w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej dla koncesji o wartości równej lub wyższej 5 816 000 euro; stosowne rozwiązania dotyczące zmian kontraktów koncesyjnych w czasie ich trwania, szczególnie jeśli są one usprawiedliwione nieprzewidzianymi okolicznościami; wprowadzenie zasad dotyczących kryteriów udziału w postępowaniu i wyboru koncesjonariusza (m.in.  publikacja z odpowiednim wyprzedzeniem, zapewnienie obiektywności oraz niedyskryminacji) oraz brak standardowych, obligatoryjnych procedur udzielania koncesji.  W zamian ustanowione zostały gwarancje mające na celu zapewnienie transparentności i równego traktowania (w szczególności w przypadku negocjacji).

Dyrektyw wejdzie w życie w 20 dni po jej opublikowaniu i od tego momentu Państwa członkowskie będą miały 24 miesiące na jej implementację do swoich porządków prawnych.