Mimo stwierdzonych nieprawidłowości, ocena inwestycji, dokonana przez Najwyższą Izbę Kontroli, realizowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego wypadła pozytywnie.  

Liczba inwestycji publicznych przeprowadzanych w formule PPP cały czas jest bardzo mała. Gminy i inne podmioty publiczne, które skontrolowała NIK, były przygotowane do realizacji projektów PPP w bardzo różnym stopniu. Najlepiej wypadły te, które wykorzystywały fachowe doradztwo i szukały przyczyn wcześniejszych niepowodzeń.

Nieprawidłowości, które stwierdziła NIK, dotyczyły nierzetelnego przygotowania niektórych przedsięwzięć w formule PPP. W rezultacie wiązało się to z problemami dotyczącymi wyłonienia partnera prywatnego do realizacji zadań lub z zawarciem umów na warunkach niekorzystnych dla podmiotu publicznego. Inne nieprawidłowości polegały na próbach realizacji PPP bez przeprowadzenia analiz wskazujących na optymalną realizację inwestycji publicznej. Niektóre gminy zaś ignorowały wyniki analiz w postępowaniach mających na celu wybór partnera prywatnego. Zdarzało się, że niektóre umowy nie dochodziły do skutku, ponieważ podmioty publiczne chciały obciążyć partnera publicznego maksymalnym ryzykiem.

Z badania NIK wynika ponadto, że najczęstszym powodem korzystania z PPP przy realizacji celów publicznych był brak innych źródeł ich finansowania. W związku z tym nie wykorzystywano innych korzyści płynących z PPP – takich jak szybszy i tańszy proces budowy obiektów przez partnera prywatnego, lepsza jakość zarządzania czy efektywniejsza eksploatacja inwestycji.

NIK – mimo stwierdzonych uchybień – pozytywnie ocenia przedsięwzięcia przeprowadzane w formule PPP. Według NIK partnerstwo publiczno-prywatne jest szansą dla wielu gmin, które dzięki temu rozwiązaniu mogą realizować inwestycje niezbędne dla mieszkańców.