Łódź ogłosiła przetarg na wyłonienie wykonawcy budowy stadionu przy al. Piłsudskiego 138.

- To będzie pierwsza w historii naszego miasta inwestycja w trybie partnerstwa publiczno-prywantnego. Zastosowanie tej procedury przetrze w Łodzi szlak PPP - nie ukrywa prezydent Hanna Zdanowska.

Całe przedsięwzięcie będzie polegało na zaprojektowaniu, wybudowaniu, sfinansowaniu oraz eksploatacji stadionu piłkarskiego o pojemności minimum 30 tys. miejsc siedzących (spełniającego wszystkie standardy zgodnie z obowiązującymi wymogami UEFA i PZPN dla obiektów kategorii 4), przestrzeni komercyjnej oraz parkingów.

O tym, jak dalej będzie wyglądać po raz pierwszy zastosowany przez miasto tryb, informuje Małgorzata Belta, zastępca dyrektor Biura ds. Inwestycji UMŁ. - Do 7 maja, do godz. 11 zainteresowani mogą składać wnioski o zawarcie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Wnioski te będą zweryfikowane, a podmioty spełniające określone wymagania zostaną zaproszone do negocjacji - mówi Małgorzata Belta.

Chętni na budowę stadionu będą musieli zaprezentować koncepcję funkcjonalno-przestrzenną i koncepcję realizacji przedsięwzięcia. Następnie, po zakończeniu negocjacji, których długość będzie zależeć od liczby chętnych, miasto zaprosi do złożenia ofert wszystkich, z którymi prowadzone były rozmowy. Po dostarczeniu dokumentów nastąpi ich analiza, a następnie wybrana zostanie najkorzystniejsza oferta. Zwycięzca będzie musiał jeszcze dostarczyć dokumenty potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu. Jeśli wszystkie dokumenty będą prawidłowe, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby podpisać umowę.

Miasto przeznaczy na inwestycję 101 mln złotych oraz 24 mln zł na przebudowę infrastruktury plus stadionowe grunty. Natomiast koszt całej inwestycji szacuje się na ok. 300 mln złotych.