Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przeprowadziło nabór projektów w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego dotyczących infrastruktury drogowej. Spośród nadesłanych aplikacji wybierze jeden projekt pilotażowy, którego przygotowanie do realizacji zostanie objęte kompleksowym wsparciem resortu.
Nabór trwał do końca lutego. Do tego czasu wpłynęło 9 projektów. Wszystkie przeszły ocenę formalną, zostały zakwalifikowane do kolejnego etapu weryfikacji - oceny merytorycznej.
Krosno zgłosiło jeden projekt wyceniony na 46 mln zł otych północną obwodnicę Krosna na odcinku Krakowska - Białobrzeska – Moniuszki. Koszty inwestycji obejmują budowę nowej drogi tzw. zbiorczej o długości około 2,5 km z jezdnią o szerokości 7 m oraz całą potrzebną infrastrukturę towarzyszącą. Wzdłuż drogi, po obydwu jej stronach powstaną ciągi pieszo–rowerowe. Dodatkowo zostaną wybudowane drogi dojazdowe, których łączna długość wyniesie około 3 km. Realizacja obejmuje również budowę mostu na Wisłoku. Inwestycja jest na etapie decyzji środowiskowych, planowane jest wykonanie projektu technicznego tego odcinka.
- Projekt ten jest częścią projektu budowy północnej obwodnicy miasta Krosna – nowego połączenia drogi krajowej nr 28 z drogą wojewódzką nr 991. Inwestycja ta była planowana od dawna i jest potrzeba jej realizacji. Ta droga poprawi dostępność komunikacyjną tej części miasta, umożliwi szybką i płynną komunikację, uaktywni tereny niezainwestowane, odciąży inne miejskie drogi od ruchu ciężarowego do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. Ponadto ten projekt jako jedyny z innych branych pod uwagę do realizacji w trybie PPP spełniał kryteria naboru projektów organizowanego przez MRR- informuje Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.
Wszystkie zgłoszone do MRR projekty będą przeanalizowane pod kątem stopnia przygotowania inwestycji oraz zasadności realizacji w modelu PPP. Spośród całej dziewiątki projektów wybrany zostanie jeden, który zostanie oceniony najwyżej, szanse jego realizacji w formule PPP będą największe. Będzie on potraktowany jako projekt pilotażowy w samorządowym sektorze drogowym.
- W przypadku tego projektu znacząca część zadań dotycząca przygotowania projektu i negocjacji z potencjalnymi partnerami prywatnymi będzie wykonywana przez doradców zapewnionych przez MRR - informuje Marcin Fronczak z Departamentu Wsparcia Projektów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Projekt ten będzie mógł się też ubiegać o dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020.
W ramach PPP miasto oferowałoby grunt pod realizację inwestycji, udostępnienie opracowanej dokumentacji oraz cykliczne opłaty za dostępność na rzecz partnera prywatnego. Od partnera oczekuje sfinansowania nakładów inwestycyjnych, wybudowania oraz zarządzania wybudowanymi drogami. Okres obowiązywania umowy partnerskiej ustala się na podstawie analiz ekonomiczno-finansowych i negocjacji – obecnie jest to minimum 15 lat. Po tym okresie infrastruktura przechodzi na własność miasta.
Północna obwodnica Krosna to nie jedyny projekt, którego realizacja rozważana jest w formule PPP. W ofercie miasta dla potencjalnych inwestorów są także pozostałe odcinki dróg obwodowych: południowej, wschodniej i zachodniej, połączenie komunikacyjne od ul. Czajkowskiego do ul. Niepodległości, ale też centrum sportowo-rekreacyjne przy ul. Bursaki oraz sala gimnastyczna przy II LO w Krośnie.