- W najbliższych 5-8 latach zauważymy niepokojące zjawiska, kiedy energia może stać się towarem, jeśli nie deficytowym, to coraz trudniej dostępnym dla części odbiorców, ponieważ będzie coraz droższa – powiedział podczas Forum Polska Efektywna Energetycznie we Wrocławiu Rafał Soja, wiceprezes zarządu TAURON Sprzedaż.

Do jakich innych wniosków doszli uczestnicy czwartego już spotkania?

Ogólnopolska kampania informacyjno–medialna „Polska Efektywna Energetycznie”, którą prowadzi Grupa PTWP SA, ma na celu zwiększenie świadomości szeroko rozumianego biznesu i administracji, a także osób prywatnych, w zakresie korzyści wynikających z efektywnego wykorzystania energii w firmach, instytucjach, samorządach i domach.

– Potencjał polskiej gospodarki w zakresie oszczędzania energii wynosi ok. 30-35 proc. Wiele efektów można uzyskać dzięki działaniom beznakładowym lub przy niewielkiej wartości inwestycji – powiedziała Urszula Ajersz, dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Prelegenci sesji omawiali skutki wdrożenia regulacji unijnych dla gospodarki i firm oraz krajowe rozwiązania prawne wspierające efektywność energetyczną i system tzw. białych certyfikatów.

W kolejnej części konferencji paneliści mówili o możliwościach zwiększenia efektywności energetycznej na etapie projektowania i realizacji. Podawali przykłady systemowego podejścia do oszczędzania energii, sprawdzali możliwości zewnętrznego finansowania projektów, a także zastanawiali się nad faktem, czy audyt energetyczny to luksus czy konieczność.

Rafał Soja podkreślił, że efektywność energetyczną należy postrzegać w dwóch horyzontach. Pierwszy z nich to horyzont bieżący, czyli świadomość tego, ile płacimy za energię, i jakie korzyści możemy osiągnąć dzięki oszczędzaniu energii. Ten aspekt dotyczy zarówno odbiorców przemysłowych, publicznych jak i indywidualnych. Jego zdaniem ciekawszy i ważniejszy jest drugi horyzont – długookresowy, czyli uświadomienie, z czym będziemy mieli do czynienia w przyszłości.

– W najbliższych 5-8 latach zauważymy niepokojące zjawiska, kiedy energia może stać się towarem, jeśli nie deficytowym, to coraz trudniej dostępnym dla części odbiorców, ponieważ będzie coraz droższa – powiedział Soja.

Kampania informacyjno–medialna „Polska Efektywna Energetycznie” została zainaugurowana w październiku ubiegłego roku w Warszawie, drugie Forum Polska Efektywna Energetycznie odbyło się w grudniu w Poznaniu, trzecie w styczniu br. w Katowicach. Organizator kampanii przewiduje ponadto szkolenia dla pracowników firm uczestniczących w projekcie, bezpłatne konsultacje dotyczące realizacji projektu w praktyce, a także publikacje eksperckie w mediach.

Podsumowanie kampanii „Polska Efektywna Energetycznie” odbędzie się podczas jednego z paneli dyskusyjnych dedykowanego energetyce na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2012.