W dniach 9 - 10 maja w Płocku odbyły się Targi Partnerstwa Publiczno-Prywatnego i Inwestycji. Były to dwa intensywne dni, które prześledził jeden z prelegentów wydarzenia, mecenas Rafał Cieślak, wspólnik w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz. Mecenas Cieślak specjalizuje się w zakresie PPP, zajmuje się również upowszechnianiem tej formuły realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych.

Płockie spotkanie było pierwszą edycją Targów PPP i Inwestycji, które są elementem projektu unijnego "Promocja Mazowsza poprzez wypromowanie Płocka jako miasta przyjaznego dla przedsiębiorców i nowych technologii", zgłoszonego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2013, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Priorytet I. Tworzenie warunków dla rozwoju potencjału  innowacyjnego i przedsiębiorczości na Mazowszu, Działanie 1.7 Promocja Gospodarcza.

Targi zostały pomyślane jako platforma edukacyjna i networkingowa, ale również forum wymiany doświadczeń związanych ze współpracą publiczno- prywatną. Według mecenasa Cieślaka spełniły swoją rolę: - W mojej ocenie Targi PPP w Płocku były jedną z najważniejszych tego typu imprez w ostatnim czasie. Wyjątkowość targów polegała na tym, że w jednym miejscu spotkały się zarówno najważniejsze firmy doradcze i kancelarie prawne zajmujące się PPP, jak też przedstawiciele podmiotów publicznych i wykonawców angażujących się w partnerstwo publiczno-prywatne - ocenia Cieślak. - Pomimo że charakter imprezy był raczej kameralny (100 stoisk), miała ona ważny wydźwięk środowiskowy Nie zabrakło także przedstawicieli mediów zaangażowanych w promocję PPP w Polsce. Należy dodać, że targi były bardzo dobrze zorganizowane.

Targom Partnerstwa Publiczno-Prywatnego towarzyszyła dwudniowa konferencja zatytułowana "PPP - Szansa rozwoju regionów. Uwarunkowania Polskie oraz doświadczenia europejskie". Mecenas Rafał Cieślak zapewnia, że program konferencji i seminariów na targach był bardzo bogaty. Swój udział zaznaczyli zarówno gospodarze imprezy (Miasto Płock), przedstawiciele rządu (Ministerstwa Gospodarki i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości), jak też firm doradczych i budowlanych zajmujących się PPP w praktyce. - Mieliśmy okazję wysłuchać wielu interesujących prelekcji, w trakcie których prowadzący dzielili się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami. Uczestnicy także dopisali. Na konferencji – oprócz doświadczeń Płocka w tym zakresie, samorządowcy nie prezentowali swoich przedsięwzięć, a szkoda - mówi mec. Cieślak, który starał się to zmienić, pierwszego dnia konferencji prezentując case studies dotyczące rynku PPP w Polsce.

Rafał Cieślak twierdzi, że świadomość związana z PPP wyraźnie się rozwija: - Widać, że po ponad trzech latach od uchwalenia ustawy o PPP i ustawy koncesyjnej poziom wiedzy na temat partnerstwa jest już nieporównywalny z pierwszym rokiem ich obowiązywania. Kolejne edycje płockich Targów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego i Inwestycji z pewnością sprawią, że znajomość formuły PPP w Polsce będzie się dynamicznie rozwijała.