Wczoraj, 13 marca, w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Warszawie, w ramach dwudniowego pobytu w Polsce 40-osobowej delegacji przedstawicieli władz oraz firm z prowincji Heilongjiang, odbyło się seminarium gospodarcze.

Przedstawiciele chińskiej delegacji: Lu Dong z Macro Euro-China Entermpreneurs Club oraz Fu Yuanfeng z Department of Commers of Heilongjiang Province zaprezentowali możliwości inwestycyjne w swoim regionie. Podkreślali podobieństwa Polski do prowincji Heilongjiang, tj. zbliżoną liczbę ludności i podobne tradycje przemysłowe.

Najbardziej charakterystyczne cechy tego regionu to wysoki procent zalesienia (niespotykany w Chinach), duże zasoby wodne (jeziora), tereny rolnicze oraz wielkie zakłady przemysłowe, gdzie powstaje ponad połowa wagonów kolejowych całej produkcji chińskiej. Dodatkowo, bezpośrednie położenie północnej prowincji Chin przy granicy z Rosją daje duże możliwości w nawiązaniu współpracy z  krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

Goście z Chin mieli z kolei okazję zapoznać się z potencjałem polskiej gospodarki. Klimat inwestycyjny w Polsce przedstawiła Ivy Yu Yang z Centrum Współpracy Gospodarczej Polska-Chiny w PAIiIZ. Prawne aspekty działalności gospodarczej w Polsce zaprezentował dr Radosław L. Kwaśnicki  z Kancelarii Kwaśnicki, Wróbel i Partnerzy.

Prezes PAIiIZ-u Sławomir Majman przypomniał trzy istotne fakty na temat Polski, które do czasu Wystawy Expo w Shanghaju niekoniecznie były powszechnie znane wśród chińskich przedsiębiorców

-
Polska jest krajem europejskim, jest krajem sukcesu, a Polacy to naród otwarty na współpracę bez zbędnych uprzedzeń – podkreślił Majman.

W drugie części seminarium, podczas indywidualnej sesjispotkań biznesowych, polscy przedsiębiorcy mieli okazję do bezpośrednich rozmów z przedstawicielami biznesu z Heilongjiang.