Mimo tak łatwego dostępu do wiedzy nadal dociera do nas zbyt mało ważnych informacji o zaletach naszych rodzimych miejscowości bądź tych znajdujących się w pobliżu. Nie jesteśmy świadomi jak bogatą ofertę kulturalną czy turystyczną posiada nasza gmina. Organizatorzy Programu „Przyjazna Polska” chcą na trwałe zmienić postrzeganie Polski. Dzięki certyfikacjom tematycznym poznajemy cechy i elementy wyróżniające gminy spośród innych samorządów, a niejednokrotnie są one zaskakujące.

Kto by się na przykład spodziewał, że do jednej z podkarpackich gmin należy rekord Guinessa na najdłuższą kaszankę (gmina Radomyśl Wielki). Inna z gmin to prawdziwe eldorado dla miłośników wędkarstwa z powodu 11 czystych jezior występujących w regionie (gmina Kaczory).

Kto by przypuszczał, że na terenie jednej gminy można zorganizować niespełna 50 imprez sportowych w ciągu zaledwie jednego roku? (gmina Góra Kalwaria). A to tylko kilka z ciekawostek o naszych gminach, które lepiej poznane są równie ciekawe jak włoskie czy austriackie miasteczka z ich różnorodnością i folklorem.

W 2017 roku Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” Krajowej Izby Gospodarczej już po raz czwarty realizuje program „Przyjazna Polska”. Wierzymy, iż kolejna edycja programu ujawni jeszcze więcej niezwykłych miast i gmin Polski.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca, a regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.przyjaznapolska.pl