Katowicka SSE zwycięzcą w rankingu FDI Business Financial Times

  • 15 października 2019
  • TerenyInwestycyjne.info

Barbara Piontek, zastępca prezesa KSSE

Jesteśmy najlepsi w Europie i drudzy na Świecie – informuje Janusz Michałek, prezes KSSE. – Międzynarodowe jury wyróżniło nas m.in. za nowe inwestycje, transfer technologii, działalność na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy i pozyskiwania kadr oraz rozwoju przemysłu 4.0. – dodaje Barbara Piontek, zastępca prezesa KSSE.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to od lat lider wśród sse w Polsce pod względem liczby pozyskanych inwestycji i tworzonych miejsc pracy. KSSE to najlepsza strefa ekonomiczna w Europie w rankingu FDI Business Financial Times w latach 2015-2017. W tym roku Katowicka SSE została uznana najlepszą strefą w Europie i sse nr 2 w rankingu “Global free zones” fDi. – W KSSE wiemy co jest naszą przewagą konkurencyjną i dbamy o nią. To doskonała lokalizacja, dobrze przygotowana infrastruktura, profesjonalna obsługa inwestorów, dostępność do bazy kooperantów, rynku zbytu, w tym popyt wewnętrzny, relacje z instytucjami publicznymi, otoczeniem instytucji biznesu oraz kreatywne i dobrze wykształcone kadry, odpowiadające na potrzeby rynku i naszych inwestorów. – zaznacza Piontek.

– Od lat Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest też liderem w pozyskiwaniu BIZ w Polsce. W ostatnim czasie przyciągamy do Polskiej Strefy Inwestycji coraz więcej nowych projektów, w których przeważają małe i średnie firmy. Stawiamy na rozwój przedsiębiorczości, co potwierdzają nasze wyniki. – podkreśla prezes Janusz Michałek. – Od początku 2019 roku pozyskaliśmy już 32 inwestycje warte blisko 2,3 mld zł. Dzięki nim pracę w regionie znajdzie co najmniej 841 osób, a firmy te utrzymają dotychczasowe zatrudnienie na poziomie ponad 3,7 tys. pracowników. – dodaje Michałek.

Trzy kwartały  2019 r. to rekordowe zainteresowanie KSSE polskich firm, które zainwestują łącznie ponad 370 mln zł. Rodzimi przedsiębiorcy zrealizują aż 75 proc. projektów pozyskanych przez KSSE w ciągu ostatnich 9 miesięcy tego roku. Te polskie firmy zatrudnią ponad 140 nowych pracowników i utrzymają 1,8 tys. już istniejących stanowisk pracy. – To spektakularny wynik i efekt naszych działań na rzecz promocji nowych możliwości, jakie daje Polska Strefa Inwestycji w naszym regionie. – ocenia wiceszefowa KSSE.

KSSE znacznie zwiększyła też liczbę inwestycji realizowanych w strefie przez mikro, małe i średnie firmy, które w tym roku (podsumowując 3 kwartały) dominują. – MŚP zrealizują w KSSE aż 65,6 proc. projektów inwestycyjnych dotyczących np. produkcji układów wydechowych do popularnych motocykli, rozbudowy parków maszynowych, linii produkcyjnych, a także wykorzystania hal do działalności inżynieryjnej m.in. w zakresie integracji systemów automatyki przemysłowej, zrobotyzowanych stanowisk produkcyjnych oraz komputerowych systemów nadzoru i sterowania. – podsumowuje prezes KSSE.  

9 miesięcy 2019 r. to duża aktywność w KSSE firm z branży metalowej (31,3%), motoryzacyjnej (15,7%) i elektrycznej (12,5%). Inwestycje na terenie KSSE zrealizują też przedsiębiorcy z sektora maszynowego (9,4%) i meblarskiego (6,3%), a także elektronicznego (3,1%), IT (3,1%), tworzyw sztucznych (3,1%), tekstyliów (3,1%), czy branży chemicznej (3,1%), poligraficznej (3,1%), spożywczej (3,1%) czy usług księgowych (3,1%).

W tym roku zainwestowali już: KET Poland, GAPPAG, Ekoinstal Holding, Protech, Cobex Polska, Elastomery AIB, Kirchhoff Polska, Clever Solutions Group, Zannini Poland, Sokpol, Aiut, JSW IT Systems, Foosung Poland, SK Innovation, Nestor Springs, PPHU Gelander, DOMINATOR Wojciech Wróbel, Zapamet, Hemarpol Trade, DHC Systems, BR Ekspert.PL, Atepaa, Protech, ASTECOMA, ARGO Śmierciak Paweł, CORA Adam Sikora, TABATH JAN, ENEL-PC, Odlewnia Żeliwa WULKAN, Ficomirrors Polska, Interstal oraz Marbach-Budowa Form.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów