Gminy zdają sobie sprawę, że to od ich aktywności zależy, czy ich region i społeczność będą się rozwijać, czy popadać w stagnację. Jak widać na przykładzie wielu polskich samorządów, nawet w przypadku gdy gmina zmaga się z różnymi niedostatkami, impulsem do jej rozwoju może być pomysł i dobra wola jego realizacji. Z myślą o takich samorządach Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” Krajowej Izby Gospodarczej już po raz trzeci przeprowadzi bazujący na audycie program „Przyjazna Polska”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca.

Przyjazne rozwiązania

Ideą programu jest docenienie na forum ogólnopolskim tych samorządów, które mimo niekorzystnych uwarunkowań mają pomysł na siebie i konsekwentnie pracują nad wykorzystaniem swoich mocnych stron, by móc przezwyciężyć słabości.  

Podczas weryfikacji gmin szczególną uwagę zwracamy m.in. na przyjazną i profesjonalną obsługę administracyjną w gminie, podwyższanie standardu życia mieszkańców, m.in. dzięki inwestycjom w infrastrukturę, troskę o środowisko naturalne, dbanie o rozwój edukacji dzieci i młodzieży, stwarzanie godnych warunków życia dla osób niepełnosprawnych i seniorów czy zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu – wyjaśnia dr Mieczysław Bąk, prezes Fundacji „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym”.

Gminy, które zgłoszą się do programu, mogą konkurować w aż 9 kategoriach, uwzględniających różnorodność samorządów: Certyfikowana Lokalizacja Biznesu, Dobre Miejsce Zamieszkania, Kraina Historii i Kultury, Kraina Turystyki i Przygody, Zielona Gmina, eGmina, Specjalistyczna Gmina Agro, Gmina z Tradycją oraz Kraina Zdrowia i Urody. Umożliwia to samorządom pochwalenie się na forum ogólnopolskim swoimi osiągnięciami, takimi jak np. cyfryzacja gminy, inwestycje i inicjatywy proekologiczne, dbałość o lokalne tradycje i pamięć historyczną czy inwestycyjne wykorzystanie warunków naturalnych, np. mikroklimatu czy wód termalnych.

Rzetelna weryfikacja

Organizatorzy programu weryfikują uczestników w dwóch etapach. W pierwszym oceniana jest ankieta nt. działalności i atutów gminy, a jeśli gmina wybrała 1 z 9 kategorii – również ankieta tematyczna. W gminie, która spełnia wymogi formalne i merytoryczne określone w regulaminie, odbywa się audyt certyfikacyjny. Audytor sprawdza zgodność deklaracji z ankiety ze stanem faktycznym, może też poprosić o dodatkowe szczegółowe informacje. Na podstawie wyników audytu Kapituła Programu podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu certyfikatu „Przyjazna Polska”.  

Laureatów programu poznamy jesienią podczas uroczystej gali w Warszawie z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, przedsiębiorców i reprezentantów organizacji otoczenia biznesu. W I i II edycji gratulacje Laureatom osobiście złożył m.in. Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.