W ciągu najbliższych lat zmiany klimatu będą miały ogromny wpływ na istotne sektory gospodarki tj. energetyka,  transport, rolnictwo. Jednak w pierwsze kolejności na zmiany klimatyczne narażone są tereny morskie. Jak więc przygotować się na nadchodzące zmiany i w jaki sposób zaadaptować do klimatu, aby przyniósł korzyści dla rozwoju innowacyjności oraz wzmocnił konkurencyjność Europy ? – na te pytania odpowiedzą organizatorzy podczas Pomorskiego Szczytu Klimatycznego już 18 listopada w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni.

Podczas Pomorskiego Szczytu Klimatycznego odbędą się rozmowy o wyzwaniach jakie stoją przed Europą i Światem w kontekście zmian klimatycznych, perspektywach gospodarki morskiej w dobie zmian klimatycznych oraz konieczności dostosowania się do potrzeb i szans na rozwój innowacyjnych pomysłów i produktów. Szczyt odbędzie się 18 listopada w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii.

Organizowany przez Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną Pomorski Szczyt Klimatyczny wychodzi naprzeciw wyzwaniom, jakie stoją przez Europą w kontekście zmian klimatycznych. Zintegrowana polityka morska zapewni odpowiednie warunki dostosowania do potrzeb ekologicznych oraz przyczyni się do wzrostu gospodarki morskiej. Regiony nadmorskie niewątpliwie są bogatym źródłem zasobów, innowacji oraz zatrudnienia. Dysponują cennymi bogactwami od których zależą wszystkie formy działalności związanej z morzem tj. energia z wód, fal morskich, wiatru - dlatego tak istotnym jest zapewnienie zdrowego stanu ekosystemu morskiego. Zmiany klimatu mogą mieć dramatyczne konsekwencje dla regionów morskich: podnoszenie poziomu wód, zalewanie, erozja, zagrożenia systemów ochrony wybrzeża dlatego ważne jest podjęcie działań na rzecz dostosowania do zmian, wprowadzania innowacyjnych technologii środowiskowych oraz podjęcia dialogu nt. zmian prawnych w zakresie ochrony środowiska

Wydarzeniu towarzyszyć będzie uroczyste otwarcie obiektu „Park Konstruktorów” realizowanego przez Pomorski Park Naukowo Technologiczny oraz Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną sp. z o.o. W postoczniowym budynku G321, zwanym „Pentagonem” powstaną m.in. prototypownie, wzorcownie, czyli miejsca pracy dla twórców, artystów, projektantów i inżynierów. Budynek, który wchodzi w skład należącego do PSSE Bałtyckiego Portu Nowych Technologii ma powierzchnię 5,5 tys. m. kw.