Expo Real 2019 i rynek nieruchomości - dobre wyniki obu stron

  • 16 października 2019

(fot. Messe München)

Pomimo wielu opinii o możliwym spowolnieniu, międzynarodowy sektor nieruchomości oczekuje się, że 2019 r. będzie kolejnym udanym rokiem. I taki też wniosek wypływa po tegorocznych targach EXPO REAL, kolejne projekty inwestycyjne mają przyszłość. Jednym z motorów wzrostu na tegorocznych targach są firmy technologiczne, a głównym tematem są tanie mieszkania.

– W 2019 r. EXPO REAL było większe i bardziej międzynarodowe niż kiedykolwiek. – powiedział Klaus Dittrich, prezes i dyrektor generalny Messe München. – Silne uczestnictwo odzwierciedla optymistyczne oczekiwania wobec sektora nieruchomości na ten rok. Sektor ten również ściśle koncentruje się na innowacjach mających na celu uproszczanie procesów i prezentację nowych rozwiązań rynkowych. 

Cyfryzacja przyspiesza 

– Strategie digitalizacji nie są już czymś na przyszłość. Teraz są wyraźnym elementem w budżetach firmowych. – powiedział Christian Schulz-Wulkow, lider sektora branży nieruchomości, hotelarstwa i budownictwa w Niemczech, Szwajcarii i Austrii w EY. – Potrzebujemy jeszcze więcej odwagi, aby kontynuować cyfryzację. Obecnie najwyższymi priorytetami są standaryzacja danych, współpraca i wymiana danych, dzięki czemu dane mogą być analizowane w inteligentny sposób, a ustalenia użyte w opłacalny sposób. – dodaje Schulz-Wulkow.

– Każdy, kto chce pójść drogą transformacji cyfrowej, znalazł swoje właściwe miejsce w hali NOVA3, powiedziała Claudia Boymanns, dyrektor targów EXPO REAL. – Ponad 60 nowych firm i wiele innych młodych firm technologii przedstawiały tutaj prezentacje z rozwiązaniami w całym łańcuchu wartości. Jesteśmy przekonani, że ta platforma innowacji dalej będzie wielką atrakcją na EXPO REAL w nadchodzących latach. – dodaje Boymanns.

Perspektywy ekonomiczne i tanie budownictwo 

Na wielu różnych forach i stoiskach wystawców trwała intensywna dyskusja na temat przyszłego rozwoju rynku nieruchomości. Ktoś kto nie obawia się kryzysu to profesor dr Gabriel Felbermayr, prezydent Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii. – Jesteśmy w recesji, ale nie jest to powód do zmartwień. Sektor nieruchomości jest jednym z niewielu sektorów korzystających z niepewności. W takiej fazie ludzie kupują nieruchomości, więc niepewność pochodząca z Białego Domu lub Londynu jest w rzeczywistości pomocna dla tej branży; oczywiście nie można przesadzić. – mówi Felbermayr.

Nawet Brexit nie przeszkadza rozwojowi branży nieruchomości: – Wielka Brytania zostanie naprawdę dotknięta konsekwencjami. – mówi dr Ulrich Kater, główny ekonomista DekaBank. W przyszłości Londyn nadal będzie międzynarodowym centrum, choć będzie musiał odzyskać swoją reputację po Brexicie. – dodaje Kater.

Temat tanich mieszkań był ważnym punktem na targach EXPO REAL. Na wielu forach odbyły się dyskusje, niektóre z nich dość gorące, na temat współpracy między organami rządowymi a sektorem nieruchomości oraz o środkach od stawek czynszowych do zwiększania gęstości zabudowy w obszarach miejskich. 

– Sektor nieruchomości nie oczekuje żadnych dalszych zmian ze strony rządów dotyczących prawa najmu. Inwestorzy potrzebują pewności planowania a nie dalszego zaostrzania przepisów co cztery tygodnie. – komentuje Jürgen Michael Schick, prezes stowarzyszenia nieruchomości, IVD. 

EXPO REAL 2019 w liczbach 

46 747 uczestników z 76 krajów (2018: 45 058/73) przybyło na EXPO REAL 2019 w Monachium, co stanowi wzrost o 3,8 procent. Całkowita liczba uczestników może być podzielona na 22 065 odwiedzających (2018: 22 029) i 24 682 przedstawicieli firm (2018: 23 029). Dziesięć najbardziej zaangażowanych krajów wśród odwiedzających to (po Niemczech): Wielka Brytania, Holandia, Austria, Polska, Szwajcaria, Francja, Czechy, Luksemburg, Stany Zjednoczone i Hiszpania. 
2190 wystawców (wzrost o 4,5 procent w porównaniu do 2095 w 2018 r.) pochodziło z 45 krajów. Do dziesiątki przodujących krajów wśród wystawców (po Niemczech) należały: Austria, Holandia, Szwajcaria, Polska, Wielka Brytania, Francja, Rumunia, USA, Czechy, Republika i Luksemburg.

(fot. Messe München)

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów