Polska Izba Przemysłu Targowego ostrzega przed nieuczciwą działalnością meksykańskiej firmy Expo Guide, która wprowadza w błąd wystawców i organizatorów targów oferując im zamieszczenie reklamy w katalogu Expo Guide.

Bezprawna działalność Expo Guide (dawniej FairGuide/Construct Data Verlag) trwa od kilkunastu lat i mimo wielu ostrzeżeń zatacza coraz szersze kręgi.

W ostatnich dniach do wielu polskich wydawnictw trafiły oferty meksykańskiej firmy o jej rzekomej współpracy z Targami Książki w Krakowie oraz Targami Wydawców Katolickich. Organizatorzy ww. targów dementują te informacje. Wykorzystanie nazwy oraz powoływanie się na współpracę nastąpiło w sposób całkowicie bezprawny.

Celem ataku są wystawcy i organizatorzy targów, do których przesyłany  jest sprytnie skonstruowany formularz z prośbą o aktualizację danych, które następnie mają być zamieszczone w celach promocyjnych w internetowym katalogu Expo Guide. Oferta na pierwszy rzut oka brzmi wiarygodnie, i co najważniejsze jest tak przygotowana, że „klienci” myślą, że zupełnie za darmo uaktualniają swoje dane, dlatego wiele osób odsyła wypełniony i podpisany formularz. Cała prawda wychodzi na jaw po kilku tygodniach, kiedy osoby, które odesłały formularz, dowiadują się, że muszą płacić 1.181 euro rocznie.

Formularz wysyłany prze Expo Guide zawiera wiele punktów pisanych małym druczkiem, dane o cenie są umiejętnie schowane, natomiast zwroty typu „publikacja za darmo” wyeksponowane. Dla zwiększenia swojej wiarygodności wydawca powołuje się na współpracę z organizatorami targów, wykorzystując do tego bezprawnie  ich logotypy i nazwy.

- Trudno powiedzieć ile firm zostało naciągniętych, ale Expo Guide działa na coraz szerszą skalę. Zatrudnili nawet polskich pracowników, którzy dzwonią do osób, które dały się nabrać i odmawiają zapłaty - mówi Jan Studencki z Polskiej Izby Przemysłu Targowego. - Z praktyki wiemy, że czasem wystarczy się im mocno przeciwstawić i odmówić zapłaty, wtedy przestają nękać. Zdajemy sobie jednak sprawę, że wiele firm dla świętego spokoju płaci Expo Guide – dodaje Studencki.

Całe środowisko targowego walczy przeciwko działaniom Expo Guide, pomimo tego zdarzają się nadal skuteczne ataki. Informacji o tym, jak się ustrzec przez nieuczciwym wydawcą, i jak postępować kiedy już padło się ofiarą manipulacji Expo Guide, można szukać na stronach internetowych Światowego Związku Przemysłu Targowego – UFI oraz Polskiej Izby Przemysłu Targowego.