Naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wraz z inżynierami Ericpola, znajdującego się w Krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, zaprezentują na targach CeBIT w Hanowerze technologię, która uprości odczytywanie danych z urządzeń pomiarowych typu EEG lub MEG.

SignalML to opensource’owy protokół „tłumaczący” cyfrowe dane dowolnego formatu.

Jego pierwszą implementacją jest Svarog – Signal Viever, Analyzer and Recorder on GPL, który analizuje złożone sygnały zapisywane np. podczas badań medycznych EEG czy MEG w różnych formatach, a także analizuje dane w trybie on-line.

- Opowiadałem o SignalML i Svarogu podczas styczniowych warsztatów Ericpol Innovation Pathway na Kalatówkach. Okazało się, że wspólnie z Ericpolem możemy akademicki „proof of concept” przekuć w działający system – opowiada prof. Piotr Jerzy Durka, kierownik Zakładu Fizyki Biomedycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i członek International Neuroinformatics Coordination Facility, światowej organizacji dedykowanej rozwojowi neuroinformatyki.

- Współpraca w tym obszarze to bardzo ciekawe doświadczenie i dobry przykład, jak firmy mogą współdziałać z uczelniami wyższymi przy tworzeniu innowacyjnych rozwiązań na skalę światową – potwierdza Maciej Smagacz, dyrektor Pionu Core Networks w Ericpol.

Na polskim stoisku na CeBIT prof. Piotr Jerzy Durka wraz z zespołem, będzie pokazywał, jak działa i co potrafi SignalML oraz Svarog, a także inne aplikacje umożliwiające współdziałanie mózgu i komputera – interfejsy mózg-komputer (Brain Computer Interface, BCI). Systemy BCI pozwalające na sterowanie urządzeniami bezpośrednio za pomocą fal mózgowych są jedyną szansą zachowania kontaktu z pacjentami w skrajnych stadiach chorób neurodegeneracyjnych.

Międzynarodowe targi CeBIT odbywają się w dniach 6-10 marca w niemieckim Hanowerze. Na targach obecna jest także delegacja Krakowskiego Parku Technologicznego.