Czstochowa za działania na rzecz rozwoju specjalnych stref ekonomicznych oraz terenów inwestycyjnych została Liderem Małopolski 2017.

Miasto zostało laureatem konkursu na „najlepsze przedsięwzięcia 2017 r.”, organizowanego przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, które zrzesza samorządy z kilku regionów.

Kapituła konkursu doceniła dynamiczny rozwój dwóch specjalnych stref ekonomicznych – katowickiej i mieleckiej, w tym działania władz miasta związane z uzbrojeniem, skomunikowaniem i promocją terenów strefowych, o które Częstochowa wzbogaciła się w 2014 r. Ich skutkiem jest lokowanie się kolejnych firm oraz dalszy rozwój tych, które były już na częstochowskich terenach strefowych obecne (np. ZF czy Guardian). Warto przypomnieć, że w latach 2014-2017 zarządy obu działających w Częstochowie stref ekonomicznych przeprowadziły w sumie 25 postępowań przetargowych na częstochowskie działki, a inwestorzy zadeklarowali nakłady inwestycyjne na łączną sumę blisko 1 mld 268 mln zł. 2017 r. był pod tym względem rekordowy – rozstrzygnięto wtedy aż 11 przetargów.   

Oprócz Częstochowy w gronie 10 „Liderów Małopolski 2017” znalazły się: Szybka Kolej Aglomeracyjna Województwa Małopolskiego, budowa Parku Logistycznego w gminie Wieliczka, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych w Krakowie za II etap wschodniej obwodnicy miasta, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie za rewitalizację dworku Jana Matejki, samorządy Tarnowa, Przemyśla i Gnojnika – za inwestycje w infrastrukturę sportową, firma NEWAG i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Nowego Sącza oraz firma Dragon Poland, ulokowana w Skawińskim Obszarze Gospodarczym.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski (SGiPM) w ramach konkursu "Najlepsze Przedsięwzięcia Roku w Małopolsce - Lider Małopolski" rokrocznie wyróżnia najważniejsze inicjatywy, spektakularne dokonania oraz ważne gospodarczo i społecznie inwestycje z terenu historycznej Małopolski, wpływające pozytywnie na rozwój i koniunkturę w wymiarze lokalnym, regionalnym i makroregionalnym.  „Liderzy Małopolski” to – w założeniu organizatorów konkursu - przykłady dobrych praktyk oraz udanych projektów dla innych instytucji, samorządów i firm.

SGiPM, biorąc pod uwagę geograficzne, kulturowe i historyczne związki z ziemią małopolską, zrzesza obecnie 100 gmin i powiatów z terenu województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i części śląskiego (obszar historycznej Małopolski). Członkiem SGiPM jest również Województwo Małopolskie. Z terenu Śląskiego do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski należy, obok Częstochowy, także np. Bielsko-Biała.

Uroczystość wręczenia wyróżnień SGiPM odbyła się - z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich, marszałkowskich i miejskich – 21 marca w Pałacu Sztuki w Krakowie. W imieniu Miasta Częstochowy tytuł Lidera Małopolski 2017 odebrał zastępca prezydenta miasta Mirosław Soborak.