Polski rynek biurowy rośnie najszybciej w regionie. Wartość transakcji kupna/sprzedaży w segmencie nieruchomości komercyjnych w pierwszych trzech kwartałach 2018 roku przekroczyła 5 mld euro, z czego ponad 2 mld euro przypadło na sektor biurowy. O trendach na rynku, innowacyjnych formach sprzedaży oraz o smart city rozmawialiśmy podczas konferencji Biurowce w Polsce, która odbyła się w dniach 22–23 października 2018 r. w Hotelu Hilton w Warszawie.

Hossa na rynku

Najniższy od 5 lat wskaźnik pustostanów – 10%, najniższa od 2011 roku podaż nowej powierzchni – 16,3 tys. mkw., krótkoterminowe wzrosty czynszów – to najważniejsze wnioski z raportu CBRE „Q3 2018 Market View”, który podsumowuje warszawski rynek biurowy w III kwartale.

– Po raz pierwszy od 2012 roku w Warszawie wzrosły czynsze – mówił podczas swojego wystąpienia Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w JLL. – Na ceny wynajmu duży wpływ miał przede wszystkim znaczny wzrost kosztów budowy i materiałów wykończeniowych, a także duża absorpcja i obniżający się współczynnik pustostanów.

Sporo dzieje się także w regionach. Dynamika na rynku nieruchomości komercyjnych jest tam często nawet dużo większa niż w Warszawie. Do miast regionalnych firmy przyciągają kompetentni pracownicy. Na tle krajów Europy Zachodniej koszt zatrudnienia polskich (wysoko wykwalifikowanych) pracowników jest wciąż konkurencyjny. Dlatego duże korporacje skłaniają się do zakładania biur w Polsce i to nie tylko w stolicy.

Jak efektownie sprzedawać?

Podczas konferencji poruszyliśmy również temat wykorzystania nowoczesnych technologii zarówno w samych budynkach, jak i w procesie sprzedaży. Eksperci panelu „Reklama żurawiem handlu – czyli marketing w nieruchomościach” podkreślali, że nawet najnowocześniejsze narzędzia sprzedaży trzeba przede wszystkim dobrać do celu, jaki chcemy osiągnąć.

Malwina Pawłowska, marketing manager w Skanska Property Poland tłumaczyła: „Nie chodzi o nowe technologie, tylko o sposób prezentacji projektu. Po fascynacji interaktywnymi narzędziami, nasi klienci często są zachwyceni dobrze zrobioną makietą”. Podobnego zdania jest Marta Usielska, szef marketingu w CBRE: „Czasem przeceniamy technologiczne możliwości. Klienci doceniają również analogowe rozwiązania. Żadną technologią nie ukryjemy jakości obsługi”.

Z kolei w panelu „Trwa wyścig zbrojeń” eksperci dyskutowali o tym, czym inwestycje biurowe zachęcają najemców. Tu zdecydowanie nowe technologie wybijają się na pierwszy plan – powstające budynki są wręcz naszpikowane inteligentnymi rozwiązaniami. Te będzie można obserwować na dużą skalę m.in. w kompleksie budynków – The Warsaw HUB. Obiekt będzie miał bezpośrednie połączenie ze stacją metra Rondo Daszyńskiego. Pracownicy będą mieli dostęp do swoich kart do budynku i biura przez aplikację, a na parkingu pojawią się stacje ładowania aut elektrycznych.
 
Kreatywne biuro – co to znaczy?

Podczas konferencji Biurowce w Polsce nasi eksperci rozmawiali także o tym, jak urządzić biuro sprzyjające kreatywności. Niestety te często urządzane są bez wcześniejszego poznania potrzeb pracowników, stylu ich pracy, przyzwyczajeń i stosunków. Nic dziwnego, że pracownicy nie chcą odpoczywać w strefach relaksu na oczach szefów, a fotele, które są ozdobą wnętrza, najchętniej wymieniliby na takie, które przyniosą ulgę ich kręgosłupom. Dlatego najważniejsze jest określenie celu, jaki chcemy osiągnąć projektując biuro.

Paneliści zgodnie stwierdzili, że rozwiązania sprawdzające się w jednym biurze, niekoniecznie muszą spełniać zamierzenia projektantów w innym miejscu. – Musimy przede wszystkim zastanowić się, dla kogo dedykowane jest biuro – mówił Tomasz Kacprzak z Deloitte Poland. – Dla nas innowacja oznacza pozwolenie na pracę w dowolnym miejscu w biurze.

– U nas zmiany zaczęliśmy od zarządu, także szefowie zaczęli pracować w strefie otwartej, porzucili swoje gabinety – zdradził z kolei Bartosz Barylski z Nordea Bank.

Podczas tegorocznej konferencji Biurowce w Polsce rozmawialiśmy także o nieruchomościach typu „prime”, o przestrzeniach coworkingowych oraz projektach wielofunkcyjnych.

Dynamiczny rozwój rynku biurowego w Polsce na pewno spowoduje, że przyszłoroczna konferencja również będzie obfitować w tak interesujące tematy. Zapraszamy już dziś!
https://www.biznesowi.pl/konferencje/biurowce-w-polsce/