5 mld euro w inwestycjach w nieruchomości komercyjne

18 październik 2018  |  Autor: Administrator Serwisu
Agata Sekuła, JLL
Agata Sekuła, JLL

Firma JLL przeanalizowała tegoroczne transakcje inwestycyjne w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce. Wartość przeprowadzonych transakcji w przeciągu minionych trzech kwartałów jest porównywalna do łącznej wartości osiągniętej w 2017 roku.

– Łączna wartość transakcji w Polsce przekroczyła na początku października 5 mld euro. Liderem pozostaje sektor handlowy, z przeprowadzonymi transakcjami kupna/sprzedaży o wartości 2,1 mld euro. Ponad 2 mld euro zainwestowano w segment biurowy, ponad 800 mln euro w obiekty magazynowe i prawie 70 mln euro w hotele. Naszym zdaniem, w 2018 roku całkowita wartość umów kupna/sprzedaży we wszystkich sektorach rynku nieruchomości komercyjnych wyniesie około 6 mld euro – najwięcej w historii rynku inwestycyjnego w Polsce, – komentuje Agata Sekuła, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Największą transakcją w sektorze nieruchomości handlowych w 2018 roku była sprzedaż przez ARES/AXA/Apollo Rida portfela 28 nieruchomości handlowych za łączną kwotę około miliarda euro na rzecz Chariot Top Group. EPP sfinalizowało pierwszy etap transakcji przejęcia centrów handlowych M1, kupując centra handlowe w Czeladzi, Krakowie, Zabrzu i Łodzi za kwotę ok. 360 mln euro. Meyer Bergman sprzedał Galerię Katowicką do EPF za ok. 300 mln euro. W sektorze nieruchomości biurowych HB Reavis sprzedał Gdański Business Center II do EPF za ponad 200 milionów euro. Największą transakcją magazynową zrealizowaną w 2018 był zakup przez Redefine/Griffin dziewięciu parków logistycznych od Panattoni Europe.

© Wszystkie prawa zastrzeżone
Żadna część jak i całość utworów zawartych w serwisie nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody D&B Partners S.C. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody D&B Partners S.C. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie. Zapytaj o licencję na publikację (biuro@terenyinwestycyjne.info)