Relacja: Konferencja Lublin - Gateway to Eastern Markets

  • 4 grudnia 2013

(fot. materiał prasowy)

Lublin łączy zachodni biznes ze Wschodem i uwodzi otwartością na inwestorów– przekonali się najważniejsi gracze z Polski i z zagranicy na konferencji „Lublin – Gateway to Eastern Markets”, która odbyła się 28 listopada w hotelu Radisson Blu w Warszawie.

Konferencja „Lublin – Gateway to Eastern Markets” okazała się sukcesem, pokazując, że miasto potrafi wyjść naprzeciw inwestorom zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Spotkanie, mające na celu zaprezentowanie potencjału inwestycyjnego Lublina i dotarcie do kluczowych inwestorów, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony zagranicznych przedsiębiorstw i rodzimych firm, które zapoznały się z atutami miasta bez konieczności wyjazdu ze stolicy. W ożywionej dyskusji, oprócz czołowych inwestorów m.in. z branży BPO/SSC, deweloperskiej i produkcyjnej, uczestniczyli również przedstawiciele dyplomacji z Wielkiej Brytanii, Austrii i Niemiec oraz zagraniczni dziennikarze.

- Tworzymy dobry klimat do robienia biznesu - przyznał prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, którego prezentacja nie pozostawiła wątpliwości, że miasto czeka na inwestorów z otwartymi ramionami.

Miasto w przyciąganiu inwestycji wykorzystuje swoje strategiczne położenie przy wschodniej granicy Polski a zarazem Unii Europejskiej. Prezydent Żuk zaznaczył, że inwestując w Lublinie, inwestorzy z zagranicy mają otwartą drogę do prowadzenia biznesu na Ukrainie i w innych krajach Partnerstwa Wschodniego, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa realizowanym projektom, co w przypadku niepewnej sytuacji politycznej okazuje się kluczowe dla firm.

Prezentacja miasta przedstawiła najsilniejsze strony Lublina, wśród których znalazł się potencjał ludzki (90 tys. studentów), konkurencyjne warunki płacowe oraz dynamiczny rozwój takich branż jak BPO/SSC czy nowoczesne technologie , które stanowią o atrakcyjności miasta.

- Te „sexy” branże to m.in. biotechnologia czy farmaceutyka – powiedział Ryszard Petru, partner w międzynarodowej firmie doradczej PwC.

Przedstawiciele miasta podkreślali także, że są otwarci na potrzeby inwestorów. Oznacza to m.in. dopasowanie kierunków studiów do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Miasto walczy również aktywnie o rozpoznawalność za granicą, przy czym wykorzystuje takie atuty jak wykwalifikowana kadra, profesjonalne podejście do inwestora, ale również wizerunek  Lublina jako miasta kultury.

- Potencjalni inwestorzy często przyjeżdżają do miasta na 3-4 godziny, dlatego pierwsze wrażenie jest kluczowe. Porównują wtedy, czy lepsze piwo jest w Rydze, Pradze czy w Lublinie. A wiemy, że Perła jest najlepsza, więc jestem spokojna o Lublin  - żartowała Anna Wójt, menadżer w PwC.

Międzynarodowe spotkanie stało się również wyśmienitą okazją do podzielenia się przez firmy dobrymi doświadczeniami z inwestowania w Lublinie. Obecni w mieście inwestorzy jednogłośnie wskazują, że miasto wciąż poprawia zarówno klimat do inwestycji, jak również infrastrukturę komunikacyjną dzięki budowie drogi ekspresowej S17 i lotniska. Ta ostatnia inwestycja była kluczowa m.in. przy wyborze lokalizacji nowej fabryki niemieckiej firmy ABM Greiffenberger Polska.

Lublin zyskuje na znaczeniu jako brama łącząca Wschód z Zachodem, istotne centrum komunikacyjne i akademickie oraz aspiruje do pozycji ważnego miejsca na inwestycyjnej mapie Polski, czemu służyła również czwartkowa konferencja.

Organizatorem konferencji był Urząd Miasta Lublin. Współorganizatorem projektu była firma Bluevine Consulting.  Patronat nad wydarzeniem objęły liczne zagraniczne media m.in. Property Investor Europe, Ost-West Contact, Suceed.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów