Property Forum 2012

  • 19 września 2012

(fot. materiał prasowy)

W dniach 18-19 września w Warszawie odbyła się konferencja Property Forum 2012. Podczas Forum wręczono również nagrody Prime Property Prize 2012. 

-Polska jest wciąż na takim etapie rozwoju gospodarczego, że największy wzrost ciągle jeszcze przed nami – powiedział podczas Property Forum 2012 Mirosław Szydelski, członek zarządu AIG/Lincoln Polska.

Według niego na naszym rynku wyraźnie widoczna jest pewna cykliczność, która skutkuje w pewnym momencie powstaniem nadpodaży w danym segmencie rynku nieruchomości.

Podobnego zdania był Mirosław Januszko, wiceprezes ds. inwestycji w Peakside Polonia Management, Polonia Property Funds.

W Polsce cały czas mamy bardzo dobre zwroty z inwestycji, więc jestem optymistą co do dalszego rozwoju polskiego rynku. Choć niewątpliwie jest dziś ciężej niż kilka lat temu, to ekonomia na polskim rynku jest obecnie lepsza niż w Europie Zachodniej – stwierdził podczas sesji inauguracyjnej Property Forum 2012.

Krzysztof Kaczmarek, partner zarządzający w TPA Horwath zgadzając się z przedmówcą, podkreślił niegasnący popyt na nieruchomości komercyjne w Polsce.

- Najlepszym dowodem na to jest fakt, że obsługujemy w Polsce na chwile obecną projekty o łącznej wartości około miliarda euro – poinformował.

Dodał, że wciąż obserwuje bardzo duże zainteresowanie inwestorów naszym rynkiem. Jego zdaniem, polski rynek nieruchomości komercyjnych jest wciąż wysoce atrakcyjnym regionem.

Mieczysław Godzisz, prezes Hines Polska zauważył, że pomimo, iż w 2006 roku podaż nieruchomości komercyjnych w Polsce była dwukrotnie mniejsza niż dziś, to wartość zawieranych transakcji była przeszło dwa razy wyższa.

- Najwyższa pora zmienić zasady, które uniemożliwiają polskim funduszom aktywne działanie na rynku nieruchomości komercyjnych.  Wszystkie dobre nieruchomości w Warszawie i innych dużych miastach są w rękach zagranicznych funduszy. To poważny problem dla polskiego rynku.– zaapelował.

– Wynika to z ograniczeń prawnych nałożonych jakiś czas temu na polskie fundusze. Nie mogąc inwestować w nieruchomości uciekały się one do kupowania na giełdzie akcji spółek deweloperskich, co w kryzysie okazało się brzemienne w skutkach. W tym samym czasie choćby niemieckie fundusze, które zainwestowały w Polsce radziły sobie znacząco lepiej – podkreślał Mieczysław Godzisz.

Tegoroczną edycję Property Forum zainaugurowała debata dotyczącą perspektyw polskiego rynku nieruchomości komercyjnych. W kolejnych panelach eksperci doradzali w co inwestować, wskazywali źródła finansowania inwestycji w Polsce, omówili tematykę zielonego budownictwa na rynku nieruchomości komercyjnych, scharakteryzowali inwestycje typu BPO w regionach oraz zidentyfikowali nowe trendy rynku i przeanalizowali atrakcyjność inwestycyjną regionów Polski.

Pierwszy dzień Property Forum 2012 zakończyła uroczysta gala, podczas której zostały rozdane nagrody Prime Property Prize 2012. To pierwsza edycja konkursu, który ma za zadanie wyłonić firmy oraz projekty, które w ostatnim roku miały największy wpływ na wydarzenia na rynku nieruchomości komercyjnych, a także osobistości, których spektakularne działania odegrały kluczową rolę w rozwoju całej branży.

Tematyka drugiego dnia Property Forum 2012 skupiła się wokół rynku centrów handlowych, biurowców oraz hoteli i magazynów. Uczestnicy rozmawiali m.in. o czynnikach atrakcyjności centrów handlowych starszej generacji, scharakteryzowali rynkowe nisze, dokonali oceny bilansu zysków i strat branży hotelarskiej po EURO2012, a także wskazali szanse i zagrożenia polskiego sektora hotelarskiego w dobie boomu inwestycyjnego.

- Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce dojrzewa coraz szybciej i nie pozostawia już miejsca na nieprzemyślane inwestycje. Drogowskazem najlepszych przedsięwzięć na polskiej mapie inwestycji komercyjnych są projekty, które zostały wyłonione w konkursie Prime Property Prize 2012 – mówi Robert Posytek, redaktor naczelny Propertynews.pl.

Nagrody Prime Property Prize 2012 trafiły w kategorii Miasto Przyjazne Inwestorom – Miasto Wrocław za działania na rzecz poprawy klimatu inwestycyjnego i tworzenia warunków do zwiększenia aktywności inwestorów, jakość obsługi przedsiębiorców oraz sprawne realizowanie procedur administracyjnych.  W kategorii Inwestycja Roku Rynku Powierzchni Handlowej wygrała Galeria Echo w Kielcach, Echo Investment za stworzenie największej oferty handlowej pod względem liczby sklepów w Polsce, wysoką jakość projektu, sprawność realizacji inwestycji i proces komercjalizacji, a także nowatorskie rozwiązania techniczne i ciekawą architekturę.

W kategorii Najemca Roku wygrał Rossmann za wyznaczanie nowych trendów na rynku najemców centrów handlowych w zakresie konceptu sprzedaży i kierunków poszerzania asortymentu, za aktywność w zakresie rozwoju sieci salonów – otwieranie średnio trzech drogerii miesięcznie, opinię aktywnego najemcy powierzchni handlowej oraz działania marketingowe i skuteczne budowanie pozycji na polskim rynku. Natomiast w  kategorii Inwestycja Roku Rynek Hotelarski nagrodę zdobył Best Western Hotel Portos, Warszawa za wprowadzenie do Warszawy nowej marki i wzbogacenie hotelowej mapy stolicy o ciekawy obiekt z ofertą dla biznesu i turystów. Za odwagę właścicieli i otwartość na nowe koncepty.

W kategorii Inwestycja Roku Rynek Powierzchni Biurowej przodowała inwestycja Poleczki Business Park Warszawa, zaś w  kategorii Inwestycja Roku Rynek Powierzchni Logistyczno-Magazynowej wygrał Projekt BTS dla Tesco, Panattoni Park Gliwice. Górny Śląsk to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się rejonów Polski, który – poprzez szybko powstająca sieć nowoczesnych dróg i autostrad oraz bliskość sąsiednich granic – przyciąga deweloperów powierzchni magazynowo-logistycznej. Za nowatorskie rozwiązania, a także wpływ inwestycji na rozwój i gospodarkę całego regionu.

W kategorii Deweloper Roku wygrał Rank Progress za ponadprzeciętną aktywność na rynku centrów handlowych, wyznaczanie nowych kierunków w rozwoju, wysoką jakość projektów, a także dobrą reputację w branży. W kryzysie ta spółka rozwijała skrzydła. Na przekór rynkowej koniunkturze budowała, wynajmowała oraz znajdowała nabywców na kolejne obiekty. Z sukcesem zadebiutowała na giełdzie. Na koniec w kategorii Człowiek Roku wygrał Gheorghe Marian Cristescu, regionalny dyrektor sprzedaży Best Western na Polskę, Best Western Hotels Finland za wniesienie nowej jakości na rynek, propagowanie koncepcji przyjaznej przedsiębiorcom, promowanie rozwiązań i wysokich standardów wpływających na rozwój całego rynku, skuteczne działania w zakresie powiększania rynku hoteli sieciowych i umacniania międzynarodowej marki na polskim rynku, a także wspieranie członkowskich hoteli w zakresie działań sprzedażowych i marketingowych.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów