Inwestorzy z rynku nieruchomości komercyjnych spotkali się na konferencji Projekt Inwestor

  • 16 października 2015

(fot. materiał prasowy)

13 października w Poznaniu odbyła się III edycja ogólnopolskiej konferencji Projekt Inwestor – dorocznego spotkania inwestorów działających na rynku nieruchomości komercyjnych.

O „zdrowym inwestowaniu” dyskutowali przedstawiciele branży i  samorządu polskich metropolii. Wstępem do dyskusji była prezentacja analizy kapitału rozwojowego Poznania przygotowana przez PwC w ramach cyklicznego raportu o polskich metropoliach. Wyniki badań dla Poznania na tle pozostałych polskich metropolii skomentował miedzy innymi profesor Witold Orłowski.

W kolejnym części konferencji przedstawiciele metropolii poznańskiej, wrocławskiej i łódzkiej dyskutowali z inwestorami o skuteczności miast regionalnych w pozyskiwaniu nowych inwestycji. Dariusz Ostrowski, prezes zarządu Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej zwrócił uwagę na fakt, że w strategii miast niedoceniany jest potencjał polskich inwestorów, którzy nie mogą liczyć na  preferencyjne warunki oferowane inwestorom zagranicznym. Zastanawiano się również czy niskie bezrobocie sprzyja rozwojowi czy stanowi barierę dla lokalizacji nowych przedsięwzięć gospodarczych.

Po przerwie tematem wiodącym była przyszłość rynku centrów i galerii handlowych. Paneliści, wśród których był uznany polski architekt realizujący swoje projekty na całym świecie Marek Tryzybowich zgodnie stwierdzili, ze nieunikniona jest zmiana formuły działalności tego typu obiektów. Postęp technologiczny oraz e-handel wymuszą konieczność rewitalizacja funkcji dzisiejszych centrów i galerii handlowych. W konkurencji o pozostanie na mapie handlowej obiekty rywalizować będą ofertą usługową, kulturalną oraz rozrywkową. Część z nich będzie musiała  przekształcić się w biurowce i mieszkania.

W trzeciej części prezes fundacji Proprogresio Wiktor Doktór przedstawił podstawowe źródła wiedzy potencjalnych inwestorów zagranicznych  poszukujących nowych lokalizacji dla realizowanych przedsięwzięć. Na przykładzie hasła „Invest in Poland” w wyszukiwarce internetowej, wykazał brak aktywności polskich miast i regionów w wykorzystaniu jednego z podstawowych źródeł informacji dzisiejszych czasów.

Uczestnicy konferencji mieli  również okazję obejrzeć szkice projektów zrealizowanych w ciągu ostatnich piętnastu lat w Europie, Azji oraz na Bliskim Wschodzie przez Architekta Marka Tryzybowicza.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów