Podsumowanie: Wschodnie Forum Gospodarcze Lub-Invest

  • 27 czerwca 2013

(fot. materiał prasowy)

Setki przedsiębiorców z Polski, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu wzięło udział w V Wschodnim Forum Gospodarczym Lub-Invest w Lublinie. Była to świetna okazja do znalezienia partnera w interesach. 

Idea organizacji forum gospodarczego jest stosunkowo prosta. Chodzi o stworzenie takiego miejsca, w którym biznesmeni ze Wschodu i Zachodu Europy mogliby porozmawiać o wspólnych przedsięwzięciach. A miasto Lublin jest do tego idealne. Tu od lat z powodzeniem styka się wschód z zachodem i to nie tylko jeżeli chodzi o sprawy gospodarcze, biznesowe, ale także kulturowe.

W Forum Lub-Invest udział wzięli m.in. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego, przedstawiciele resortów, izb gospodarczych, konsulowie, ekonomiści od rynków wschodnich oraz blisko 350 przedsiębiorców z Polski, Ukrainy (region: ługański, doniecki, wołyński, lwowski, tarnopolski, żytomierski, rówieński), Białorusi (region brzeski), Kazachstanu, a nawet Francji (Lotaryngia).

- Po przemianach gospodarczych jakie miały miejsce w Polsce w 1989 r., nasi przedsiębiorcy ograniczyli się do produkowania na lokalny rynek. Dziś nie jest on już tak chłonny. Natomiast kraje zachodniej Europy borykają się z kryzysem. Nasi przedsiębiorcy dostrzegli więc potrzebę wyjścia z ofertą na Wschód - rozpoczął dyskusję Ignacy Murawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Jak dodał tego typu inicjatywy - jak to Forum - promują międzynarodowy biznes i przybliżają polskim przedsiębiorstwom nowe możliwości i obszary działania.  I to właśnie współpraca województwa lubelskiego z biznesem ze Wschodu zdominowała V Wschodnie Forum Gospodarcze Lub-Invest.

Zdaniem Jacka Piechoty, byłego ministra gospodarki (w latach 2001-2003 i w roku 2005), a obecnie prezesa Polsko Ukraińskiej Izby Gospodarczej teraz jest dobry moment, żeby nasz kraj zaczął zacieśniać współpracę gospodarczą i odgrywał większą rolę w kontaktach ze Wschodem.

- Niezwykle istotne jest to, aby nie tylko firmy rozumiały potrzebę wejścia na nowe rynki, ale i samorządowcy. Biznes spotkał się w Lublinie, bo tu jest klimat do rozmów i wspierania przedsiębiorców. A dobre relacje między krajami budować należy nie na wysokich szczeblach, ale poprzez kontakty na poziomie lokalnym. Lubelski samorząd, który skutecznie dąży do miana wschodniej stolicy przedsiębiorczości, może być przykładem dla innych województw – stwierdził Jacek Piechota. Minister pogratulował organizatorom, że po raz kolejny wspierają przedsiębiorców.

Marszałek Krzysztof Hetman przyznał, że wraz z prezydentem  Krzysztofem Żukiem robią wszystko by realizować wspólne założenia, a do najważniejszych należy właśnie umożliwienie lokalnemu biznesowi współpracy z partnerami zza wschodniej granicy.

- Bardzo ważne jest byśmy budowali mosty drogowe i powietrzne. Jesteśmy na etapie wielu inwestycji, niedawno otworzyliśmy nowe lotnisko w Świdniku. Najważniejsze jest jednak to byśmy potrafili budować mosty międzyludzkie. To Forum jest po to, aby porozmawiać i zastanowić się nad wspólnymi planami i możliwościami. Wierzę, że razem z naszymi wschodnimi sąsiadami będziemy mogli szukać porozumienia i realizować działania. Sukces można osiągnąć tylko wspólnie – powiedział Krzysztof Hetman.

Podczas jednego z paneli dyskusyjnych zastanawiano się o możliwych sposobach współpracy pomiędzy Wschodem, a Polska. Uwaga skupiona była na Ukrainie, Białorusi i Kazachstanie. Przedsiębiorcy oceniali, że Rosja jest coraz bardziej wybredna jeśli chodzi o produkty, które mamy jej do zaoferowania. Najciekawszym kierunkiem inwestycyjnym dla Polskich firm staje się perspektywiczny Kazachstan. Ambasador Kazachstanu w Polsce, Erik Utembajew zauważył, że kontakty między jego krajem i województwem lubelskim z każdym rokiem stają się coraz intensywniejsze.

- W Kazachstanie działa przeszło sto firm z Polski, z branży naftowej i farmaceutycznej. Widzimy również duży potencjał we współpracy między naszymi krajami zwłaszcza w przemyśle maszynowym, rolnym oraz wymianie naukowej na bazie Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego – powiedział Erik Utembajew.

Pierwszego dnia „Wschodniego Forum Gospodarczego Lub-Invest” przedsiębiorcy brali udział w bogatym programie spotkań, które wypełnią prezentacje ofert inwestycyjnych miast Polski Wschodniej oraz samorządów partnerskich. W trakcie spotkań podpisano m.in. porozumienie o współpracy pomiędzy Fundacją Inicjatyw Menedżerskich, Stowarzyszeniem Samorządów Obwodu Donieckiego i Związkiem Gmin Lubelszczyzny.
- Formuła „Wschodniego Forum Gospodarczego Lub-Invest” objęła część seminaryjną, ale ponieważ głównymi uczestnikami przedsięwzięcia byli przedsiębiorcy to kluczowym punktem programu były indywidualne spotkania biznesowe. Wielu wiązało z tym wielkie nadzieje i oczekiwania. I nie rozczarowali się – mówi Violetta Kryszczuk, prezes Prospects Magazine, który był organizatorem Forum.

W drugim dniu Forum uczestnicy odwiedzili firmy, które już odniosły sukces na rynkach zagranicznych: PERŁĘ- Browary Lubelskie, Spółdzielnię Pszczelarską Apis, Sipmę, oraz PZL-Świdnik S.A. z grupy Agusta Westland oraz Ursus i Sipme.

Największym zainteresowaniem cieszyło się lotnisko w podlubelskim Świdniku, gdzie zorganizowano forumowiczom pokaz lotu śmigłowca. Z kolei w browarze uczestnicy spróbowali piwa prosto z bali. Do firm produkujących urządzenia dla rolnictwa pojechali głównie Ukraińcy, którzy chcieli podejrzeć nasze nowe technologię i nawiązać z Polakami współpracę.

- Przyjechałem do Lublina, bo poszukuję w Polsce kontrahentów. Jestem również zainteresowany zainwestowaniem w jednej z waszych stref ekonomicznych. Aktualnie szukam ciekawej lokalizacji na wschodzie kraju – powiedział Volodymyr Petriv, ukraiński producent materiałów budowlanych BBM.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów