Olsztyn: Rozmowy o eko-innowacjach

  • 17 lutego 2015

(fot. materiał prasowy)

Organizatorem konferencji ,,Eko-innowacje kreowanie rozwiązań przyjaznych środowisku”, która odbyła się  12 lutego 2015 r. w Olsztynie, był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

- Warmia i Mazury z racji swoich zasobów naturalnych są ukierunkowane na kreowanie i wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań bez presji na środowisko. Lasy, jeziora to nasz kapitał, na którym oparliśmy inteligentne specjalizacje naszego regionu. Warto wykorzystywać ten kapitał i być innowacyjnym przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego - powiedziała podczas otwarcia konferencji Sylwia Jaskulska, członek Zarządu Województwa.

Była to trzecia konferencja o eko-innowacjach, organizowana przez Urząd Marszałkowski. Poprzednia dotyczyła rozwoju energetyki cieplnej wykorzystującej niekonwencjonalne odnawialne źródła energii, natomiast celem dzisiejszego spotkania było kreowanie rozwiązań przyjaznych środowisku. Rozmowy miały przybliżyć temat praktycznego wdrażania eko-innowacji.

W pierwszej części konferencji dr Edward Hościłowicz, członek Krajowej Rady Przedsiębiorczości przy Ministerstwie Gospodarki  wprowadzając gości w tematykę konferencji odniósł się do założeń kolejnych paktów klimatycznych oraz procesu legislacji ustawy o OZE. Zagadnienia  barier we wdrażaniu i komercjalizacji eko-innowacji  omawiane były przez Andrzeja Koniecko, prezesa Warmińsko – Mazurskiej Agencji Energetycznej, natomiast  Mariusz Rychcik, Dyrektor Regionalnego Centrum Projektów Środowiskowych WFOŚiGW, przedstawił  możliwości  wsparcia inwestycji proekologicznych w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020.

Druga cześć konferencji miała na celu prezentację dobrych praktyk z zakresu ekologicznych innowacji w regionie.  Swoje osiągnięcia zaprezentowała między innymi firma Zeto Software, producent narzędzia monitorującego rzeczywiste zużycie energii w czasie pracy. Jest to rozwiązanie pozwalające redukować koszty zarówno firmom jak i instytucjom. Ponadto zaprezentował się Wiesław Krawczyk , właściciel firmy budowlanej, który zrealizował w regionie pierwsze inwestycje w zakresie domów niskoenergetycznych oraz Adam Krynicki, prezes zarządu Krynicki Recykling SA, doświadczony przedsiębiorca, który od lat zajmuje się przetwórstwem odpadów szklanych i jest właścicielem wielu patentów w tym zakresie. O wsparciu przy komercjalizacji tego typu przedsięwzięć opowiadała natomiast dr Ewelina Olba – Zięty z Centrum Badań Energii Odnawialnej UWM

Tematyka spotkania zainteresowała wielu przedsiębiorców i samorządowców, w konferencji uczestniczyło ponad 130 osób. Konferencja była częścią projektu ,,Promocja gospodarcza Warmii i Mazur 2013+”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów